Czechy: opublikowano najnowsze informacje na temat Kościoła

Czechy: opublikowano najnowsze informacje na temat Kościoła
(fot. depositphotos.com)
3 tygodnie temu
KAI / df

O znaczącym wkładzie Kościoła katolickiego w życie społeczne Republiki Czeskiej mówi opublikowany w tych dniach staraniem Czeskiej Konferencji Biskupiej Informator prezentujący Kościół powszechny a także tamtejszy Kościół partykularny. Zawiera on szereg danych i adresów. Ukazuje, jak pisze przewodniczący episkopatu, abp Jan Graubner „to krzaczaste drzewo o głębokich korzeniach, które na wielu obszarach wydaje bardzo różnorodne owoce”.

Z przytoczonych danych statystycznych wynika, że wśród ośmiu diecezji w Republice Czeskiej najmniejszy udział katolików (11,4 proc. mieszkańców) notuje się w leżącej w północnej części kraju diecezji litomierzyckiej oraz pilzneńskiej (14 proc. ludności). W trzech pozostałych diecezjach czeskich jest to 24 proc. w archidiecezji praskiej, 33 proc. w diecezji Hradec Králové oraz 40 proc. w diecezji czeskobudziejowickiej.

Większy udział katolików odnotowuje się w morawskiej prowincji kościelnej. W archidiecezji ołomunieckiej jest to 40 proc. ludności, w diecezji brneńskiej 35 proc. a w ostrawsko-opawskiej (gdzie sporą część ludności stanowią Polacy-protestanci) jest to 33 proc.

Jeśli chodzi o ilość wiernych przypadających na jednego kapłana najwięcej przypada ich w diecezji czeskobudziejowickiej (2400 osób), następnie Hradec Králové (1970), archidiecezji praskiej (1900), litomierzyckiej (1800), ołomunieckiej (1700), brneńskiej (1500) oraz pilzneńskiej i ostrawsko-opawskiej po 1400.

Należy dodać, że w Informatorze za katolika uważa się osobę ochrzczoną w Kościele katolickim, a nie, jak miało to miejsce w spisie powszechnym w 2011 roku deklarującą swoją wiarę.

Ponadto istnieje w Republice Czeskiej egzarchat apostolski dla katolików obrządku bizantyńskiego mieszkających na terenie całego kraju. Należy do niego 18 tys. wiernych, a posługuje im 32 kapłanów i diakonów.

Publikacja prezentuje także życie zakonne oraz różnorodne dzieła prowadzone przez Kościół.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
17,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czechy: opublikowano najnowsze informacje na temat Kościoła
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Czechy: opublikowano najnowsze informacje na temat Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.