Częstochowa: warsztaty misyjne w Roku Wiary

8 lat temu
KAI / slo

"Wiara wzmacnia się gdy jest przekazywana" - to temat warsztatów misyjnych, które z okazji Roku Wiary i Tygodnia Misyjnego odbyły się 20 października w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W warsztatach wzięli udział animatorzy misyjni, członkowie wolontariatu misyjnego i kół misyjnych archidiecezji częstochowskiej, m.in. z Wyższego Seminarium Duchownego oraz z parafii w Truskolasach i Myszkowie - Mrzygłodzie. Gośćmi warsztatów byli: s. Anna Siudak, franciszkanka misjonarka Maryi, odpowiedzialna za Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła przy Papieskich Dziełach Misyjnych w Warszawie oraz ks. Mariusz Frukacz redaktor "Niedzieli" i członek Papieskiej Unii Misyjnej.

- Najważniejszym i najpiękniejszym zadaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii. Aby trwać w Kościele trzeba najpierw poznać Chrystusa - mówił w swoim wykładzie ks. Jacek Gancarek dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji częstochowskiej.

Ks. Gancarek mówił również o znaczeniu modlitwy różańcowej za misje. - Wiara musi być przekazywana z miłością. Różaniec jest tą szczególną modlitwą, którą możemy wesprzeć misjonarzy pracujących w bardzo trudnych warunkach. Różaniec również jest szczególnym narzędziem ewangelizacji - mówił ks. Gancarek.

Natomiast s. Anna Siudak wskazała na konieczność przybliżania problematyki misyjnej młodym ludziom. - Trzeba tego dokonać przez osobiste świadectwo, promowanie działalności misyjnej Kościoła, ale także tworzenie stron internetowych nt. misji i działalności misjonarzy - przekonywała s. Siudak.

Na temat mediów jako narzędzia ewangelizacji i promocji działalności misyjnej Kościoła zwrócił uwagę ks. Mariusz Frukacz. "Internet dzisiaj daje bardzo duże możliwości, by również wykorzystując najnowocześniejsze środki komunikacji społecznej wypełnić nakaz misyjny Chrystusa, by iść i głosić Ewangelię na cały świat" - tłumaczył.

Redaktor "Niedzieli" stwierdził, że "prasa katolicka spełnia bardzo ważna rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych". - Do dzisiejszego świata powinniśmy iść z Eucharystią w sercu oraz z różańcem i prasą katolicką w ręku - podkreślił ks. Frukacz.

Warsztaty zakończyły się Mszą św. w kościele rektorackim pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Mszy św. w intencji misji i misjonarzy przewodniczył ks. Mariusz Frukacz, a homilię wygłosił ks. Jacek Gancarek, który zwrócił uwagę na to jak bardzo ważne jest "osobiste świadectwo, które powinno być wiarygodne" - Inni patrząc na nas, na nasze życie powinni przyjść do Chrystusa - mówił.

W Tygodniu Misyjnym, w dniach 22-28 października, odbędą się pierwsze w archidiecezji częstochowskiej warsztaty misyjne dla szkół przy sanktuarium maryjnym w Myszkowie - Mrzygłodzie.

W programie warsztatów znajdą się m.in. "podróż przez kontynenty", filmy misyjne, wystawa poświęcona problematyce misyjnej. Z uczestnikami warsztatów spotkają się: ks. Tomasz Atłas dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych i ks. Henryk Suchos misjonarz z Brazylii.

Historia warsztatów misyjnych w archidiecezji częstochowskiej sięga 2000 r. Od wielu lat Papieskie Dzieła Misyjne w archidiecezji organizują też kursy dla animatorów misyjnych i wolontariatu misyjnego. Członkowie PDM promują również w szkołach na terenie archidiecezji różaniec misyjny. W Myszkowie - Mrzygłodzie działa ponadto Centrum Misyjno-Maryjne, którego celem jest m.in. promocja problematyki misyjnej i modlitwy różańcowej.

Na świecie pracuje obecnie 55 misjonarzy pochodzących z archidiecezji częstochowskiej, w tym 12 kapłanów diecezjalnych, 17 sióstr zakonnych, 22 zakonników i 4 misjonarzy świeckich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Częstochowa: warsztaty misyjne w Roku Wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.