Człowiek ubogi duchem nie marnuje Bożych darów. Katecheza papieska przed modlitwą Anioł Pański

Człowiek ubogi duchem nie marnuje Bożych darów. Katecheza papieska przed modlitwą Anioł Pański
Fot. depositphotos.com
KAI / jk

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie innych zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do przypadającego na dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii św. Mateusza, w którym Jezus wygłasza osiem Błogosławieństw.

Franciszek skupił się przede wszystkim na pierwszym z błogosławieństw: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar, jaki od niego otrzymują, nie został zmarnowany. Postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, innych osób i rzeczy. Ojciec Święty zaapelował o to, aby nie marnować daru, jakim jesteśmy, dając siebie innym. Wezwał też, aby nie marnować darów, które posiadamy. „Dóbr należy strzec i dzielić je z innymi, w taki sposób aby nikomu nie brakowało tego, co konieczne”. Papież zaapelował także, aby nie odrzucać osób, zwłaszcza tych najsłabszych: dzieci nienarodzonych, osób starszych, potrzebujących i upośledzonych. „Każdy człowiek jest świętym i niepowtarzalnym darem, w każdym wieku i w każdym stanie. Zawsze szanujmy i promujmy życie!”.

Franciszek zachęcił do postawienia sobie kilku pytań: o to jak żyjemy duchem ubóstwa, o nasze odpowiedzialne korzystanie z dóbr, dzielenie się nimi z innymi osobami a także o to, jak traktujemy osoby najsłabsze. „Niech Maryja, Niewiasta Błogosławieństw, pomoże nam dawać świadectwo radości, że życie jest darem i piękna czynienia daru z siebie” – powiedział papież na zakończenie swego rozważania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Każdy z nas jest wezwany do tego, by zrozumieć, że gdy prosimy Pana o coś w modlitwie, nie powinniśmy oczekiwać, że spełni się natychmiast nasza wola, lecz powinniśmy raczej zdać się na wolę Ojca i...

Skomentuj artykuł

Człowiek ubogi duchem nie marnuje Bożych darów. Katecheza papieska przed modlitwą Anioł Pański
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.