Czwarty dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia

Czwarty dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

 Przedostatni dzień II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia jest poświęcony nauczaniu Jana Pawła II. Kontynuowane są też świadectwa. Popołudniowy program obejmuje wizytę w Wadowicach i ekumeniczną modlitwę na tamtejszym rynku pod przewodnictwem kard. Angelo Comastriego.

Konferencję wprowadzającą wygłosił kard. Kazimierz Nycz, omawiając nauczanie Papieża Polaka pod kątem doktryny o Bożym Miłosierdziu, zwłaszcza programowe encykliki Redemptor hominis i Dives in misericordia. Metropolita warszawski zwrócił uwagę na wyzwanie, jakie stanowi samo pojęcie miłosierdzia, które powinno znaleźć się w dyskursie Kościoła, mimo jego nieobecności w języku współczesnego świata.

"Rzeczywistość odwiecznego miłosierdzia Bożego jawi się na kartach papieskiego nauczania jako zdecydowanie humanistyczna, jest skierowana ku człowiekowi, eksponując jego wielkość i godność" - powiedział arcybiskup stolicy. Zwrócił uwagę, że dotychczasowe, zaczerpnięte z filozofii greckiej pojmowanie miłosierdzia, jako jednostronne pochylanie się nad nędzą, zostało przełamane i jednoznacznie powiązane ze sprawiedliwością, jako jej doskonalsze wcielenie. "Zadaniem Kościoła jest zatem nie tylko żarliwe wołanie do Boga o miłosierdzie na miarę aktualnych potrzeb ludzkich, lecz przede wszystkim praktykowanie miłosierdzia wedle zalecenia Chrystusa: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - dodał kard. Nycz.

Dalej, podobnie jak wczoraj, nastąpiły świadectwa. Wśród występujących był francuski sportowiec Frederic Buttigier, który odkrył Boże Miłosierdzie w lekturze "Dzienniczka" Siostry Faustyny i apostołuje m.in. wśród więźniów. Zabrzmiały też świadectwa o obecności Bożego Miłosierdzia w Ameryce Łacińskiej - w Argentynie i Brazylii - zwłaszcza wśród ubogich i odrzuconych.

Szczególnym gościem tego dnia kongresu była uzdrowiona za przyczyną Jana Pawła II s. Marie Simon-Pierre. Jak sama odczytuje ten cud, jest on dla niej znakiem wsparcia dla całego dzieła na rzecz rodziny i życia, które podejmuje jej zgromadzenie, a które było tak drogie Janowi Pawłowi II: "To cudowne uzdrowienie dotyczy mojego ciała, ale ma głęboki wpływ na całe moje jestestwo. Często powtarzałam: «byłam chora i zostałam uleczona». To jak drugie narodziny, moje życie duchowe zostało odnowione. To, co Pan pozwolił mi przeżyć dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II, jest wielką tajemnicą, trudną do wyjaśnienia słowami ze względu na swój rozmiar, swoją siłę..." - podkreśliła zakonnica.

Przedpołudniowy program kongresu zakończyła Msza św. Także i tym razem nie zabrakło akcentów związanych z miłosierdziem. Liturgii przewodniczył arcybiskup zniszczonej trzęsieniem ziemi stolicy Haiti Port-au-Prince, Louis Kebrau. Natomiast homilię wygłosił słowacki arcybiskup Jan Babjak SJ, który dał świadectwo o swoim przywiązaniu do codziennej modlitwy koronką do Miłosierdzia Bożego, jako duchowego wsparcia w pasterskich obowiązkach. Po powrocie z Wadowic uczestnicy kongresu będą kontynuowali dzielenie się świadectwami w krakowskich parafiach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czwarty dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.