Czy 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego trzeba iść na mszę święta?

Fot. Pawel Horosiewicz / depositphotos.com

W przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tylko wierni na terenie archidiecezji wrocławskiej uzyskali dyspensę od miejscowego biskupa. Tego dnia w Kościele nie ma obowiązku udziału w mszy świętej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową i w Wielki Piątek.

W piątek, 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego. Mimo to wiernych w Kościele katolickim obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Od tego obowiązku zwolnieni są tylko wierni na terenie archidiecezji wrocławskiej. Dyspensy od wstrzemięźliwości oraz charakteru pokutnego tego dnia udzielił wiernym metropolita wrocławski, abp Józef Kupny - poinformowano na stronie internetowej archidiecezji.

DEON.PL POLECA

Zgodnie z kanonem 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wierni 2 lutego nie mają obowiązku uczestnictwa w eucharystii.

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty".

W Polsce święto Ofiarowania Pańskiego kończy okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek. Natomiast liturgicznie okres Bożego Narodzenia zamyka święto Chrztu Pańskiego, które w tym roku obchodzono 7 stycznia.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego trzeba iść na mszę święta?
Komentarze (9)
TB
~Tomasz Berger
3 lutego 2024, 21:59
Na pogrzebie rodzica też w sumie nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy św
KP
~Krzysztof Piłka
3 lutego 2024, 10:35
Hmm, ja poszedłem. Już kilka lat wstecz na tę okazję kupiłem gromnicę z wosku na Allegro:). Co do postu i dyspensy. W Środę P. lecimy do Włoch, gdzie w piątki post nie obowiązuje, bo szereg ograniczeń leży w gestii lokalnych episkopatów. Radząc się dr Google znalazłem taką wykładnię - jak na kilka dni to stosuj się do ograniczeń w RP, a jak tam mieszkasz to nie pość. Kk w RP pozostal opresyjny i zawsze podpierał tron.
EG
~Ewa Gabriela
4 lutego 2024, 08:29
Post w Środę Popielcową obowiązuje wszędzie, niezależnie od decyzji krajowych Episkopatów. Albo?
GL
~Grzegorz Lasocki
4 lutego 2024, 09:29
W Środę Popielcową w całym Kościele obowiązuje post, nawet w Italii. Proszę nie kłamać i nie wysługiwać się nieprzyjacielowi
EP
Elżbieta Paszkiewicz
4 lutego 2024, 11:07
W jaki sposób piątkowy post jest opresją o podpieraniem tronu - co ma tron z tego , że nie jem mięsa ? Jeśli chodzi o zmianę miejsca - to wtedy obowiązują zasady tego miejsca : we Włoszech w piątki zamiast postu nakazane są uczynki miłosierdzia. To nie jest opresja i podpieranie tronu?
AS
A. S.
2 lutego 2024, 08:43
Nas terenie archidiecezji przemyskiej też jest dyspensa
RZ
~Robert Zagajski
1 lutego 2024, 20:27
Obowiązuje, nie obowiązuje , iść do kościoła czy nie iść. Mam pytanie. Czy wiarę da się zmierzyć lub zważyć? Czy biskupi mogą nakazać wierzyć? Wierzę, chodzę do kościoła, poszczę. Czy to widać? Nie. Mój przedmówca Antoni słusznie zauważył błędy w artykule. Mój znajomy ksiądz, na pytanie czy musi codziennie odprawić mszę odpowiedział, że nie. Nastąpiło zdziwienie, lecz za chwilę dodał - chcę. Więc i my chciejmy zrobić coś dla siebie i dla Boga, albo odwrotnie
AS
~Antoni Szwed
1 lutego 2024, 14:38
Niechlujnie napisany tekst!!! Tytuł mówi o czymś innym niż treść artykułu!! Sprawa uczestniczenia we Mszy św. (warto być tego dnia być na Mszy) NIE MA bezpośredniego związku z postem. Pośrednio ma, bo uroczystość kościelna znosi post. Tutaj nie znosi, bo biskupi w sweej "apostolskiej" gorliwości znieśli obowiązek Mszy św. w Święto Matki Bożej Gromnicznej. We Wrocławiu natomiast nie tylko że nie ma święta to jeszcze nie ma postu - super, biskupie wrocławski, rób tak dalej a za chwilę będziesz miał pustki w kościołach!
MW
~Mówię Wprost
1 lutego 2024, 16:25
Trudno zrozumieć o czym Waść piszesz! Uroczystość znosi wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i tu jest wszystko jasne. Jednak dzień 2 lutego w Kościele ma rangę święta nie uroczystości więc obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych wszak w tym roku to piątek.