Czy będą zmiany w posługiwaniu kapelanów w więzieniach?

Czy będą zmiany w posługiwaniu kapelanów w więzieniach?
(fot. shutterstock.com / Meg Wallace Photography)
KAI / mp

W związku z większą aktywizacją zawodową osadzonych w więzieniach, potrzeba duszpasterzy, którzy dostosują swoją posługę do reformy systemu penitencjarnego.

Mówił o tym biskupom na 378. zebraniu plenarnym Episkopatu ks. Adam Jabłoński, naczelny kapelan więziennictwa.

Naczelny kapelan więziennictwa zrelacjonował biskupom kwestie duszpasterstwa osób osadzonych w kontekście realizowanych reform systemu penitencjarnego w Polsce. Chodzi głównie o nowe metody pracy z więźniami po tym, jak ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało większą aktywizację zawodową osadzonych.

Więziennictwo mocno się reformuje. Zmienia się jego wewnętrzna struktura. W ramach więzień zaczęły działać zakłady pracy, przez co zmienił się czas pracy samych kapelanów - powiedział ks. Adam Jabłoński.

Jego zdaniem, potrzeba innego doboru duszpasterzy do czasu, który pozostaje w dyspozycji samych osadzonych. Pracując za dnia w wewnętrznych zakładach pracy, osadzeni mogą się angażować religijnie dopiero w godzinach wieczornych.

DEON.PL POLECA

- Potrzeba kapelanów bardziej mobilnych. W dzień ksiądz nie może prowadzić zajęć z więźniami, może do nich przychodzić dopiero wieczorem. To muszą być księża, którzy umieją się odnaleźć wśród więźniów i dysponują czasem, który mogą im poświęcić. Prosiłem księży biskupów, aby delegować do tych obowiązków odpowiedzialnych kapelanów - powiedział ks. Jabłoński.

Z większą dyspozycyjnością kapłanów jest bowiem kłopot: księża nierzadko pracują w kilku miejscach i nie mają czasu na pełne zaangażowanie w duszpasterstwo.

- A w więzieniu ksiądz musi być cały czas, bo zapotrzebowanie ze strony więźniów jest duże - dodał naczelny kapelan więziennictwa.

Ks. Adam Jabłoński jest naczelnym kapelanem więziennictwa od 2016 r. Wchodzi także w skład trzyosobowej Rady Duszpasterstwa Więziennego przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej. Tworzą ją także naczelni kapelani Kościoła ewangelicko-augsburskiego i Kościoła prawosławnego. Rada jest organem doradczym w zakresie działalności duszpasterskiej w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2017 roku, w Służbie Więziennej było zatrudnionych 190 kapelanów, w tym 29 było zatrudnionych na pełnych etatach, a pozostali na części etatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Czy będą zmiany w posługiwaniu kapelanów w więzieniach?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.