Papież odwiedził więzienie dla kobiet. "Można się wiele nauczyć od ich postawy"

Papież odwiedził więzienie dla kobiet. "Można się wiele nauczyć od ich postawy"
(fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL)
PAP / kw

Papież Franciszek, składający wizytę w Chile, był we wtorek w więzieniu dla kobiet w stolicy kraju Santiago. Wiele z więźniarek, które uczestniczyły w spotkaniu z papieżem, trzymało na rękach małe dzieci.

- Brak wolności nie oznacza pozbawienia godności - mówił papież.

DEON.PL POLECA
Franciszkowi towarzyszyła w czasie tej wizyty chilijska prezydent Michelle Bachelet.

Pełny tekst papieskiego przemówienia dostępny TUTAJ >>

Witając papieża jedna z kobiet powiedziała: "Prosimy o przebaczenie wszystkich, których zraniłyśmy swymi przestępstwami".

Dziękując za te słowa, Franciszek podkreślił, że wiele można nauczyć się z takiej postawy "pełnej odwagi i pokory".

"Dziękuję za przypomnienie nam tych działań, bez których się odczłowieczamy, tracimy świadomość tego, że się mylimy i że każdego dnia jesteśmy wzywani do rozpoczynania od nowa" - dodał.

Papież odwiedził więzienie dla kobiet.

(fot. PAP/EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO)

Przywołując słowa Jezusa: "Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem", papież wyjaśnił, że są one zachętą do "porzucenia prostej logiki dzielenia rzeczywistości na dobrych i złych, aby wejść w tę inną dynamikę zdolną do przyjęcia kruchości, ograniczeń, a nawet grzechu".

Zwracając się do skazanych kobiet-matek, Franciszek podkreślił, że macierzyństwo "jest darem, jednym z najcudowniejszych podarunków, jakie można otrzymać".

Teraz - wskazał - musicie budować przyszłość.

"Nie tylko wy macie to czynić, ale też wasze dzieci i całe społeczeństwo. Wy, kobiety, macie niewiarygodną zdolność przystosowywania się do sytuacji i pójścia naprzód" - oświadczył.

Papież odwiedził więzienie dla kobiet.

(fot. PAP/EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO)

Brak wolności - wyjaśniał papież - nie jest synonimem utraty marzeń i nadziei ani pozbawieniem godności. "Dlatego trzeba walczyć z wszelkiego rodzaju stereotypami, etykietkami, mówiącymi, że nie można się zmienić lub że nie warto, albo że wynik jest zawsze taki sam" - apelował.

"Drogie siostry, nie! - powiedział. - To nieprawda, że rezultat jest zawsze taki sam. Każdy wysiłek, podejmowany w imię walki o lepsze jutro - chociaż wielokrotnie może się wydawać, że wpada w studnię bez dna - zawsze przyniesie owoce i zostanie wam wynagrodzony".

Papież zauważył: "Wszyscy wiemy, że niestety wielokrotnie wyrok więzienia sprowadza się przede wszystkim do kary, bez zaproponowania odpowiednich środków", aby moc się podnieść.

"I to nie jest w porządku" - ocenił.

Papież odwiedził więzienie dla kobiet.

(fot. PAP/EPA/EPA-ANSA/LUCA ZENNARO)

Franciszek wyraził przekonanie, że "bezpieczeństwa publicznego nie należy sprowadzać jedynie do środków większej kontroli". Trzeba - wzywał - przede wszystkim budować je za pomocą środków zapobiegawczych, przez pracę, oświatę i życie wspólnotowe.

*  *  *

Śledź papieża w Peru i Chile. Odwiedź nasz specjalny serwis pielgrzymkowy >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież odwiedził więzienie dla kobiet. "Można się wiele nauczyć od ich postawy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.