"Czy dojdziemy do celu, wie tylko Bóg". W Warszawie zakończyła się ekumeniczna modlitwa chrześcijan

fot. PAP/Tomasz Gzell
KAI / pk

Wspólna modlitwa chrześcijan w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie rozpoczęła 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

- Taka długa droga przed nami, że będziemy musieli spędzić jeszcze niejedną godzinę na modlitwie - powiedział parafrazując słowa Lutra ks. Wojciech Ostrowski z parafii metodystycznej Dobrego Pasterza w Warszawie, który wygłosił homilię podczas nabożeństwa ekumenicznego.

Wspólna modlitwa chrześcijan

Uczestników nabożeństwa ekumenicznego powitał proboszcz parafii ewangelickiej Św. Trójcy w Warszawie i przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej - ks. Piotr Gaś.

W pierwszej tegorocznej modlitwie w ramach oktawy Tygodnia o Jedność Chrześcijan uczestniczyli bp Piotr Jarecki, reprezentujący archidiecezję warszawską, ks. dr Sławomir Kielczyk, sekretarz ks. biskupa Romualda Kamińskiego, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, przedstawiciele tradycji starokatolickich: ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego oraz ks. Dominik Miller z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Wśród obecnych duchownych był także następca pionierów ruchu ekumenicznego na gruncie polskim ks. rektor Andrzej Gałka, proboszcz parafii św. Marcina w Warszawie, oraz ks. dr Grzegorz Olek z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Kazanie wygłosił pastor ks. Wojciech Ostrowski z parafii metodystycznej Dobrego Pasterza w Warszawie.

Zmierzamy do jedności już 114 lat

Kaznodzieja odniósł się do słów z przeczytanej Ewangelii i hasła tegorocznego Tygodnia: "Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2). Powiedział, że Mędrcy, gdy zobaczyli gwiazdę na wschodzie, wyruszyli w drogę, która mogła trwać kilka miesięcy, a może nawet dwa lata, jak przypuszczają niektórzy teolodzy. Przypomniał, że my zmierzamy do jedności już 114 lat, pierwsze bowiem spotkania ekumeniczne zapoczątkowano w 1908 r.

- Jako chrześcijanie wyruszyliśmy w drogę do jedności wiele lat temu i wciąż jesteśmy w drodze. Ile jeszcze potrwa, nie wiemy, czy dojdziemy do celu, wie tylko Bóg - mówił duchowny.

Pastor przestrzegł, by nieustanne zmierzanie do celu, droga do niego, nie stała się dla nas sama w sobie celem. Powinniśmy się zastanowić, czy nie są potrzebne jakieś zmiany, może trzeba podążać do przodu w inny sposób, sugerował kapłan.

Ks. Ostrowski z podziwem odniósł się do prac warszawskiej Polskiej Rady Ekumenicznej, która cyklicznie się spotyka i podejmuje wiele inicjatyw. - Jestem przekonany, że gdyby tylko od nas zależała jedność chrześcijan, bylibyśmy już na końcu tej drogi - zauważył.

Słowa Marcina Lutra wskazówką dla nas

Na zakończenie homilii pastor przywołał słowa Marcina Lutra, który powiedział: 'Tak wiele mam dziś do odrobienia, że będę musiał spędzić jeszcze jedną godzinę na modlitwie". Kapłan zasugerował, że to może być wskazówką dla nas, dążących do jedności.

- Taka długa droga przed nami, że będziemy musieli spędzić jeszcze niejedną godzinę na modlitwie - zakończył kaznodzieja.

Historia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw - wbrew swej nazwie - trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei - w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji.

Ofiary zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 będą przekazane na Dzieło Lasek.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, o godz. 17:00 w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Czy dojdziemy do celu, wie tylko Bóg". W Warszawie zakończyła się ekumeniczna modlitwa chrześcijan
Komentarze (2)
KW
~Krzysztof Wołyniec
20 stycznia 2022, 11:17
Jeżeli dojdzie do połączenia Kościołów, a wierzę iż to nastąpi, chociaż droga będzie długa, to nie będzie to zasługą hierarchów. Uczynią to wierni. Jestem katolikiem i mam prawosławnych zięciów. I wiem jakie są stawiane bariery i jakie jest zniechęcanie do zawarcia takiego związku. Pomimo że w obu wyznaniach są uznawane wzajemnie Sakramenty.
KP
~katolik pomniejszego płazu
19 stycznia 2022, 09:41
Jak to? Dlaczego "pastor" i "ksiądz" używacie zamiennie? Metodysci nie mają sakramentu święceń ani nie składają Ofiary Mszy Swietej