Czy dzisiejszy piątek jest postny? Rzecznik KEP wyjaśnia

Czy dzisiejszy piątek jest postny? Rzecznik KEP wyjaśnia
(shutterstock.com)
PAP / pk

W piątek w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek, chyba że została udzielona dyspensa - przypomina w rozmowie z PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, "piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego".

W roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych", zawartej w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" w Mszale Rzymskim. - Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego - mając rangę święta, a nie uroczystości - nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek - wyjaśnił w rozmowie z PAP ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył jednocześnie, że w związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku - 28 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy dzisiejszy piątek jest postny? Rzecznik KEP wyjaśnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.