Czy papież Franciszek zgodził się na zapłacenie miliona euro okupu?
Kardynał Angelo Becciu, przeciwko któremu w Watykanie toczy się proces o przestępstwa finansowe, zeznał przez sądem, że otrzymał od papieża Franciszka zgodę na wydanie 1 mln euro na uwolnienie zakonnicy uwięzionej przez islamistów w Mali. Taka informację przynosi Catholic News Agency.
Kardynał Becciu był współpracownikiem papieża Franciszka i jednym z najwyższych urzędników watykańskiego Sekretariatu Stanu. Został przez papieża zdymisjonowany po tym, jak ujawnione zostały nieprawidłowości w sprawie operacji finansowych, jakimi się zajmował. Jeden z zarzutów dotyczy nadużyć przy zakupie luksusowej nieruchomości w Londynie. Po przeprowadzonym dochodzeniu i postawieniu kardynałowi zarzutów, toczy się przeciwko niemu proces w sprawie niegospodarności, sprzeniewierzenia funduszy i zastraszania świadków.
Sr. Gloria Cecilia Narvaez Argoti, a Colombian missionary who was recently released in Mali, nearly five years after she was kidnapped by Islamic militants, says faith and prayer helped her survive her ordeal.https://t.co/sRFNAAG12r
— Vatican News (@VaticanNews) October 26, 2021
Jak podaje CNA, w trakcie procesu kard. Becciu zeznał, że zwrócił się do papieża Franciszka o zgodę na poniesienie przez Stolicę Apostolską 1 mln euro wydatków na uwolnienie kolumbijskiej zakonnicy s. Glorii porwanej na początku 2017 r. i przetrzymywanej przez islamistów w afrykańskim Mali. Według kardynała takiej zgody papież mu udzielił. Pieniądze miały być przekazane "specjalistce do spraw bezpieczeństwa" Cecylii Marogna oraz działającej w Londynie firmie, oferującej kontakty w Afryce i zapewniającej, że potrafi dotrzeć do porywaczy.
Siostra Gloria została uwolniona w październiku 2021 r. Po przyjeździe do Rzymu uczestniczyła w audiencji z papieżem Franciszkiem, a na Twitterze podziękowała za wyrwanie jej z rąk porywaczy.
Skomentuj artykuł