Czy papież zamierza znieść celibat? Co naprawdę Franciszek powiedział w wywiadzie?

Papież Franciszek. Źródło: Infobae.com
infobae.com / mł

Czy Kościół jest gotowy, by zmienić praktykę celibatu? Tak zasugerował portal Onet.pl w tekście omawiającym urywek z wywiadu, którego papież udzielił argentyńskiemu portalowi Infobae.com. Sprawdzamy, co dokładnie powiedział papież.

"Papież Franciszek zasugerował, że Kościół jest gotowy na to, by zrewidować swoją tysiącletnią praktykę celibatu. W argentyńskim portalu Infobae.com powiedział, że celibat był "tymczasowym rozwiązaniem" i że nie ma przeciwwskazań, by księża mogli brać ślub." - czytamy w portalu Onet.pl. Informacja obiega także inne media i budzi bardzo gorące reakcje.

Co naprawdę papież powiedział o celibacie?

Jak zawsze w przypadku papieskich słów, ważny jest kontekst. Zobaczmy więc, co dokładnie i w jakim kontekście powiedział papież Franciszek i czy na pewno zamierza "zrewidować praktykę celibatu".

W trakcie wywiadu dziennikarz zadał papieżowi pytanie dotyczące nowych powołań kapłańskich. "Mówi się, że obecnie nie ma tak wielu powołań. Czy w zwiększeniu liczby powołań mógłby pomóc nieobowiązkowy celibat? Czy gdyby księża mogli zawierać małżeństwa, jak to jest w innych kościołach, mogłoby to sprawić, że będzie więcej powołań?" - pyta Franciszka.

DEON.PL POLECA

Papież nie sądzi, że zmiana kwestii celibatu przyniesie więcej powołań

"Nie sądzę. W rzeczywistości w Kościele katolickim, w obrządku wschodnim są żonaci księża. Tutaj w Kurii mamy jednego — właśnie dzisiaj na niego trafiłem — który ma swoją żonę, syna; nie ma przeciwwskazań, aby ksiądz się ożenił. Celibat w Kościele zachodnim jest tymczasową receptą: w tym sensie jest tymczasowy, że nie jest wieczny jak święcenia kapłańskie. One są na zawsze, czy się to komuś podoba, czy nie - a celibat jest dyscypliną." - odpowiada papież.

"To znaczy, że można go zrewidować" - dodaje dziennikarz.

"Tak. Właściwie cały Kościół wschodni zawiera małżeństwa - ci, którzy chcą. Mają wybór, przed święceniami jest możliwość zawarcia małżeństwa lub pozostania w celibacie" - odpowiada Franciszek.

Źródło: infobae.com / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy papież zamierza znieść celibat? Co naprawdę Franciszek powiedział w wywiadzie?
Komentarze (8)
KP
~katolik pomniejszego płazu
16 marca 2023, 20:09
coś tak cicho na Deonie o w temacie osiągnieć niemieckiej "drogi synodalnej". ciekawe dlaczego
MN
~Maciej Nowak
16 marca 2023, 10:42
Ewentualne zniesienie celibatu pokaże tylko jedno - dramatyczny stan wiary u osób uważających się za wierzące. Skoro nie znajdzie się wystarczająco wielu młodych ludzi, którzy poświęciłoby swoje życie Bogu, to wiara w ludzie bożym jest żadna.
JP
~Jan Pawlikowski
16 marca 2023, 08:46
Żaden ksiądz nie jest zainteresowany zniesieniem celibatu. Nikt rozsądny nie pozbawi się sam wygody i świętego spokoju, które daje życie bez małżonka, dzieci i teściów.
AZ
~Azz z
15 marca 2023, 12:16
Franciszek nie powiedział nic nowego. Tak po prostu jest. Żadna nowina.
JO
Jan Osa
14 marca 2023, 15:23
No to gdzie tu niby zaprzeczenie o możliwości zniesienia celibatu? Bo cytat jest chyba jednoznacznie (Franciszek tak mówi, że można to rozumieć jak się chce) otwarciem takiej możliwości. A więc Onet ma rację w takiej interpretacji. Nie ma tam przecież jednoznacznej deklaracji w stylu: ja nie zniosę celibatu i jestem przekonany, że to dla KK obrządku zachodniego nie jest ani dobre, ani potrzebne, i nie rozwiąże ani kryzysu powołań, ani w żaden inny sposób nie pomoże KK, tylko mu zaszkodzi. Ale tego nie powiedział. Więc wcale bym się nie zdziwił, gdyby Franciszek zrobił malutką "furtkę' w tym względzie, tak jak zrobił w przypadku Komunii dla rozwiedzionych.
AM
~Agata Małysa
14 marca 2023, 17:35
Ale nie powiedział też że w ogóle jest zainteresowany zniesieniem celibatu. Wytłumaczył tylko jaka jest różnica między celibatem a święceniami. A początkowe zdanie które wypowiada raczej ma sceptyczny wydźwięk. Zatem Onet trochę dorzucił nadinterpretacji, jak w wielu przypadkach zresztą....
JL
~Jan Laski
15 marca 2023, 07:28
siania zamętu nt. papieskiego nauczania ciąg dalszy:. żadnej furtki nie trzeba było robić. Rozwód nie wyklucza z Komunii św.
JO
Jan Osa
15 marca 2023, 23:36
Tu nie chodzi o rozwód cywilny, ale o Komunię dla osób które, mają ważne małżeństwo sakramentalne, a żyją w związku cywilnym, czy bez, z inną osobą. To chyba jasne. I o to w adhortacji AL chodzi, i tam jest "furtka", bo praktyka wielu już kościołów lokalnych dopuszcza, pozwala i wręcz zachęca do przystępowania do Komunii osobom żyjącym w jawnym cudzołóstwie. To tak dla wyjaśnienia.