Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada

Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada
(fot. Catholic Church of England and Wales / flickr.com)
KEP / episkopat.pl / sz

Jutrzejsze święto wiąże się również z uzyskaniem odpustu zupełnego. Trzeba tylko spełnić pewien warunek.

Obchodzona 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu - przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodaje, że tego dnia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.

Jak informuje rzecznik Episkopatu, zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają uczczenie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku.

DEON.PL POLECA

"Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest w Polsce świętem nakazanym" - podkreśla ks. Rytel-Andrianik. Dodaje, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc

  • brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu
  • stan po spowiedzi sakramentalnej
  • przyjęcie Komunii Świętej
  • odmówienie modlitwy w intencjach papieskich

Rzecznik Episkopatu wyjaśnia, że w Polsce świętami nakazanymi poza niedzielami i przypadającymi w niedzielę Wielkanocą i Wniebowstąpieniem są również:

  • uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
  • uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
  • uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  • oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)

Ks. Rytel-Andrianik przypomina też list biskupów nt. Przykazań Kościelnych z 21 października 2003 roku, w którym zachęcają oni do udziału w liturgii również w inne dni świąteczne. W liście czytamy: "Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.