Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada

Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada
(fot. Catholic Church of England and Wales / flickr.com)
KEP / episkopat.pl / sz

Jutrzejsze święto wiąże się również z uzyskaniem odpustu zupełnego. Trzeba tylko spełnić pewien warunek.

Obchodzona 1 stycznia Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest świętem nakazanym, w związku z tym wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania zajęć, które utrudniają oddawanie czci Bogu - przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodaje, że tego dnia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny.

Jak informuje rzecznik Episkopatu, zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od wykonywania prac i zajęć, które utrudniają uczczenie niedzieli jako dnia poświęconego Bogu oraz korzystanie z należnego odpoczynku.

"Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki jest w Polsce świętem nakazanym" - podkreśla ks. Rytel-Andrianik. Dodaje, że 1 stycznia za publiczne odmówienie hymnu Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator) można uzyskać odpust zupełny czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, a więc

  • brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu
  • stan po spowiedzi sakramentalnej
  • przyjęcie Komunii Świętej
  • odmówienie modlitwy w intencjach papieskich

Rzecznik Episkopatu wyjaśnia, że w Polsce świętami nakazanymi poza niedzielami i przypadającymi w niedzielę Wielkanocą i Wniebowstąpieniem są również:

  • uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia),
  • uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia),
  • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało),
  • uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  • oraz uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)

Ks. Rytel-Andrianik przypomina też list biskupów nt. Przykazań Kościelnych z 21 października 2003 roku, w którym zachęcają oni do udziału w liturgii również w inne dni świąteczne. W liście czytamy: "Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Czy uczestnictwo w mszy jest dzisiaj obowiązkowe? Rzecznik KEP odpowiada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.