Czy w polskim Kościele powinno dojść do dymisji biskupów? Kard. Dziwisz zabrał głos

Czy w polskim Kościele powinno dojść do dymisji biskupów? Kard. Dziwisz zabrał głos
(fot. Jakub Wolski / Światowe Dni Młodzieży / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / ml

Krakowski metropolita senior podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do wypowiedzi papieża Franciszka, który wskazywał, że być może Jan Paweł II mógł być oszukiwany przez swoje otoczenie.

- Nie mogę tego potwierdzić - odpowiada wieloletni sekretarz osobisty polskiego papieża.

W rozmowie z dziennikarzami hierarcha ponownie podkreślił, że Jan Paweł II nie tolerował zła, a jego stanowisko w sprawie pedofilii i innych nadużyć w Kościele było bardzo stanowcze.

- Wraz ze swoimi współpracownikami starał się to zło przezwyciężyć nawet poprzez dekrety i oficjalne stanowiska. To się rozpoczęło jeszcze w latach 80., jeśli chodzi o Stany Zjednoczone i Irlandię. Potem były dekrety dotyczące całego Kościoła - przypomniał. Dodał także, że proces zapoczątkowany przez Jana Pawła II podjęli i do dziś kontynuują jego następcy.

Krakowski arcybiskup senior nawiązał ponadto do wypowiedzi papieża Franciszka, który wskazywał, że Jan Paweł II "mógł być oszukiwany" przez swoje otoczenie. - Nie mogę tego potwierdzić. Być może Ojciec Święty ma więcej znajomości Kościoła od wewnątrz. My byliśmy tylko sekretarzami osobistymi. Nie braliśmy udziału w zebraniach czy decyzjach i nie mieliśmy wpływu na sposób zarządzania Kościołem - wyjaśniał.

Na pytanie, czy w polskim episkopacie powinno dojść do dymisji biskupów odpowiedzialnych za ukrywanie przypadków pedofilii, krakowski metropolita senior odparł, że obowiązują tu zasady określone przez papieża Franciszka w ostatnim motu proprio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Czy w polskim Kościele powinno dojść do dymisji biskupów? Kard. Dziwisz zabrał głos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.