Czy współczesna religijność = wirtualność?
Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych, e-cmentarzy rodzi pytanie, czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności? - zastanawiał się ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas sesji Forum Społecznego Michała Archanioła 12 kwietnia w Warszawie.
Spotkanie poświęcone było wyznaczeniu programu pracy na rok 2011. Profesorowie, działacze społeczni, dziennikarze, starsze pokolenie i młodsze, świeccy oraz duchowni zastanawiali się nad najważniejszymi problemami społecznymi dla Kościoła oraz społeczeństwa w Polsce.
W pierwszej części sesji ks. dr Józef Kloch zwrócił uwagę na coraz większą rolę internetu w kreowaniu religijności – przede wszystkim ludzi młodych. Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych, e-cmentarzy rodzi pytanie, czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności. Rozwój internetu rodzi potrzebę zdiagnozowania i zbadania faktu internetowej religijności. Jaka jest jej jakość? Czy jest ona tylko substytutem spotkania z Bogiem, czy jest w stanie zastąpić tradycyjną religijność? Jaki jest realny wpływ treści religijnych czerpanych z internetu? Na takie pytania oraz kierunki prac Forum zwrócił uwagę w ks. dr Józef Kloch.
Ponadto za najważniejsze dla Kościoła w Polsce oraz polskiego społeczeństwa uznano temat relacji świeckich i duchowieństwa. „Jak przełamać przepaść między księdzem a świeckimi w parafiach?” „Jak zbudować dialog świeckich z duchownymi?” Oprócz nich analizie wymaga zjawisko antyklerykalizmu w naszym kraju, miejsce Kościoła w przestrzeni publicznej, rola Kościoła w podzielonym społeczeństwie. O wielkim znaczeniu są również tematy związane z przygotowaniem do małżeństwa (skuteczność oraz poziom kursów przedmałżeńskich), formacją w seminarium, powołaniami.
Forum Społeczne zostało powołane przy Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Ma na celu rozwijanie katolickiej nauki społecznej oraz wspomaganie integralnego rozwoju polskiego społeczeństwa
Skomentuj artykuł