Czym jest Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa? Do jego promowania włączył się papież

Czym jest Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa? Do jego promowania włączył się papież
fot. depositphotos.com

„W dzisiejszych czasach potrzebujemy - być może bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - uznania cennego wkładu ludzi wszystkich religii i przekonań oraz wkładu, jaki dialog między wszystkimi grupami religijnymi może wnieść w poprawę świadomości i zrozumienia wspólnych dla całej ludzkości wartości” - pisze o Międzynarodowym Dniu Ludzkiego Braterstwa Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 21 grudnia 2020 roku. Jedną z inicjatyw, które poprzedziły decyzję ONZ o ogłoszeniu tego dnia było spotkanie papieża Franciszka z Wielkim Imamem Al-Azhar, Ahmadem Al-Tayyebem, które odbyło się 4 lutego 2019 roku w Abu Zabi.

Podpisano wtedy „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”. 4 lutego 2021, kiedy po raz pierwszy na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa, papież spotkał się wirtualnie z wielkim imamem Al-Azhar, sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterresem i innymi osobistościami.

Edukacja, zwłaszcza w szkole, powinna w znaczący sposób przyczyniać się do promowania tolerancji i eliminacji dyskryminacji ze względu na religię lub światopogląd.

DEON.PL POLECA

- Wspomniana rezolucja ONZ uznaje «wkład, jaki dialog między wszystkimi grupami religijnymi może wnieść w poprawę świadomości i zrozumienia wspólnych wartości podzielanych przez całą ludzkość». Módlmy się o to dzisiaj i niech to będzie przedmiotem naszego zaangażowania każdego dnia roku - napisał z tej okazji Franciszek.

W komentarzu do wydarzenia Sekretarz Generalny ONZ zaznaczył, jak ważna w kwestii międzynarodowego braterstwa jest edukacja, akceptacja innych kultur i pluralizm w spojrzeniu na rzeczywistość.

- Musimy podkreślić znaczenie podnoszenia świadomości na temat różnych kultur i religii lub wierzeń oraz promowania tolerancji, która obejmuje akceptację społeczną i szacunek dla różnorodności religijnej i kulturowej. Edukacja, zwłaszcza w szkole, powinna w znaczący sposób przyczyniać się do promowania tolerancji i eliminacji dyskryminacji ze względu na religię lub światopogląd. Ponadto musimy przyznać, że tolerancja, pluralistyczna wizja, wzajemny szacunek oraz różnorodność religii i wierzeń sprzyjają ludzkiemu braterstwu. Dlatego konieczne jest, abyśmy zachęcali do działań mających na celu promowanie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego w celu umocnienia pokoju i stabilności społecznej, poszanowania różnorodności i wzajemnego szacunku oraz tworzenia na poziomie globalnym, a także regionalnym, krajowym i lokalnym , środowiska sprzyjającego pokojowi i wzajemnemu zrozumieniu - zaznaczył w tekście António Guterres.

Kardynał Miguel Ángel Ayuso Guixot MCCJ, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego powiedział, że uroczystość „jest odpowiedzią na wyraźne wezwanie, które Papież Franciszek skierował do całej ludzkości, aby zbudować pokój w spotkaniu z innymi”. 

Dodał, że „w październiku 2020 roku zaproszenie to stało się jeszcze bardziej żywe dzięki encyklice Fratelli tutti i zauważył, że „spotkania te są drogą do prawdziwej przyjaźni społecznej, o co prosi nas Ojciec Święty”.

Sędzia Mohamed Mahmoud Abdel Salam, sekretarz generalny Wyższego Komitetu Braterstwa Ludzi zgadza się z tą perspektywą. W swojej prezentacji na konferencji inaugurującej Fratelli tutti zauważył, że „w tej decydującej fazie historii ludzkości znajdujemy się na rozdrożu: z jednej strony powszechne braterstwo, w którym raduje się ludzkość, a z drugiej dotkliwa nędza, która zwiększa cierpienie i deprywację ludzi”.

- W przyszłości, począwszy od 2022 r., dzięki doświadczeniom pierwszych obchodów Międzynarodowego Dnia Braterstwa Ludzi i mając więcej czasu na przygotowania, Kościoły lokalne będą zachęcane i wspierane w czynnym uczestnictwie w międzykulturowych i międzyreligijnych wydarzeniach wokół nowej inicjatywy - zaznaczył kard. Michael Czerny SJ, podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Czym jest Międzynarodowy Dzień Ludzkiego Braterstwa? Do jego promowania włączył się papież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.