Darowizna "za kardynała Gulbinowicza" trafiła do Fundacji Świętego Józefa

Darowizna "za kardynała Gulbinowicza" trafiła do Fundacji Świętego Józefa
fot. mediatekajp2 / YouTube
6 miesięcy temu
KAI / pk

Na konto Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski wpłynęła darowizna o tytule "za kardynała Gulbinowicza" - poinformował ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz pełnomocnik Fundacji św. Józefa, w odpowiedzi na pytanie KAI. Darowizna ta jest realizacją jednego ze środków dyscyplinarnych nałożonych na kardynała przez Stolicę Apostolską jesienią ub. roku.

W odpowiedzi na pytanie KAI, czy Fundacja otrzymała wpłatę "odpowiedniej sumy" w imieniu zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza, co było jednym ze środków dyscyplinarnych nałożonych nań przez Stolicę Apostolską, ks. Studnicki poinformował, że na konto Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski wpłynęła darowizna o tytule "za kardynała Gulbinowicza".

Jako pełnomocnik Fundacji Świętego Józefa dodał, że Fundacja przeznaczy otrzymane środki na cel wskazany w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z 6 listopada 2020 r. Wyjaśnił także, że "zgodnie z obowiązującym prawem Fundacja nie może ujawnić danych darczyńcy ani kwoty darowizny".

Nuncjatura Apostolska w Polsce w komunikacie z 6 listopada 2020 r. poinformowała, że "w wyniku przeprowadzonego dochodzenia w sprawie oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza oraz po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących przeszłości kardynała Stolicy Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące środki dyscyplinarne:

  • zakaz uczestniczenia w jakiekolwiek celebracji czy spotkaniu publicznym;
  • zakaz używania insygniów biskupich;
  • pozbawienie prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze;
  • wpłacenie przez kardynała odpowiedniej sumy pieniędzy na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.

Kard. Henryk Gulbinowicz zmarł 16 listopada 2020 r. we Wrocławiu, nie mogąc przed śmiercią, ze względu na stan zdrowia, wypełnić woli Stolicy Apostolskiej odnośnie do wpłaty na rzecz Fundacji Świętego Józefa. Moralny obowiązek w tym zakresie spadł na jego spadkobierców.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Darowizna "za kardynała Gulbinowicza" trafiła do Fundacji Świętego Józefa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.