"Dbajcie o piękno przyrody i piękno ducha"
Członkowie kół łowieckich i pracownicy nadleśnictw uczestniczyli 27 października w Ujściu w Mszy św. z okazji wspomnienia św. Huberta, patrona łowiectwa. Wspólnej modlitwie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który przypomniał myśliwym i leśnikom, że ich służba i pasja to mądre trwanie na straży naturalnego porządku.
W homilii abp Kowalczyk podkreślił, że "ludzie lasu", obcujący na co dzień z pięknem przyrody w sposób szczególny przekonują się o tym, że człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga, zdolny jest dostrzegać piękno stworzenia, troszczyć się o nie i je zachowywać. Równie troskliwie powinien jednak starać się także o piękno swojej duszy.
"Piękno krajobrazów przyrody, którą zachwyca się człowiek, nie może przysłaniać krajobrazu ludzkiego wnętrza. Nie możecie zapomnieć, że są inne krajobrazy, nie tylko gór, pustyni, lasów, ale i ducha, ludzkiego serca, w których można przeżyć miłość, dobro, piękno i harmonię. W czasach, gdy człowiek wszystkie swoje siły angażuje na rzecz zagrożonej ekologii, nie można pomijać piękna ekologii ducha! Dlatego starajcie się robić wszystko, by nie zagubić w sobie poczucia godności oraz odpowiedzialności za swoje życie" - prosił uczestników Eucharystii metropolita gnieźnieński.
Przypomniał również leśnikom i myśliwym o spoczywającej na nich odpowiedzialności za ziemię, którą wszyscy otrzymaliśmy w dzierżawę od Stwórcy "Wasza służba i pasja jednocześnie, to mądre, powtarzam mądre - bo zdarzają się i wykroczenia w tej służbie - trwanie na straży naturalnego porządku i czuwanie, by chaos go nie zniszczył, godząc tym samym w człowieka" - podkreślił Prymas.
Dodał również, że służba ta wpisuje się w chlubną tradycję polskich myśliwych, którzy za miłość do tej ziemi płacili nawet życiem.
"Jesteście spadkobiercami przepięknych kart historii, ale stajecie się również autorami nowego rozdziału księgi polskiego leśnictwa i myślistwa. Wkładajcie wiele wysiłku w codzienne budowanie zgody w waszych leśniczych i myśliwskich rodzinach. Nieraz będzie to wymagać od was odwagi w mówieniu, może czasem w upomnieniu kogoś. Mądrze, w oparciu o święte prawo natury, budujcie wasze wspólnoty, w których wzajemny szacunek rodzić będzie miłość do lasu i wszystkiego, co w nim żyje, miłość do naturalnej świątyni samego Boga. Nigdy nie traćcie świadomości, że całe stworzenie to Boży dar dla nas, żebyśmy czynili sobie ziemię poddaną i doszli do nieba. Także w lesie trzeba dorastać do wieczności!" - przypomniał leśnikom i myśliwym abp Kowalczyk.
Na koniec prosił, by św. Hubert, który od wieków stoi na straży etyki myśliwego, i z którym kojarzone jest łowieckie szczęście, nieustannie wstawia się za nimi u Boga, wyprasza obfite błogosławieństwo oraz uczy mądrości serca w działaniu na rzecz przyrody i rozwijania pasji.
W Mszy św. uczestniczyli duchowni, przedstawiciele miejscowych władz, członkowie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Pile oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, myśliwi i leśnicy, członkowie kół łowieckich i nadleśnictw. Obchodzone "hubertowiny" stanowiły również okazję, by przypomnieć o tegorocznych obchodach rocznicowych: 90-leciu Polskiego Związku Łowieckiego, 89. rocznicy istnienia Lasów Państwowych, a także jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich miastu Ujściu.
Skomentuj artykuł