Prymas o martwych duszach i wierze

KAI / drr

- Nie pozwólmy, by ludzie o martwych duszach i ciasnych umysłach mówili nam, jak mamy wierzyć i jaki powinien być nasz Kościół - mówił dziś w polskim kościele Świętego Krzyża w Wiedniu Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 250-lecia konsekracji polskiej świątyni w Wiedniu, 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Austrii i 330. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Wspólnie z duchowym opiekunem Polonii modlili się licznie zebrani wierni, duchowieństwo i korpus dyplomatyczny.

DEON.PL POLECA




"Rocznica konsekracji tego kościoła jest ważnym, niepowtarzalnym i historycznym wydarzeniem - zarówno w perspektywie przeszłości, jak i w perspektywie przyszłości. Stanowi przypomnienie wysiłku, ofiar i wyrzeczeń, minionych pokoleń Austriaków, bez których nie byłoby tej świątyni.

Kościół ten, choć został wzniesiony rękami ludzi, jest jednak wielkim dziełem Boga. To sam Stwórca natchnął i zainspirował konkretne osoby i dał im odwagę do podjęcia tego niełatwego zadania. Dziękujemy im dzisiaj za świadectwo wiary, nadziei i miłości, dzięki któremu polska wspólnota w Wiedniu może gromadzić się każdego dnia na sprawowaniu Eucharystii i na słuchaniu słowa Bożego" - mówił Prymas.

Pokreślił również, że choć Bogu "miły jest kościół z kamienia" to jednak za najmilsze swoje mieszkanie obrał ludzkie serca.

"Troszcząc się o materialną świątynię, tym bardziej powinniśmy się troszczyć o siebie nawzajem. Nie wolno nam - chociaż zabieganym pośród codziennych spraw - zapomnieć, że powołani jesteśmy do świętości, do rzeczy wielkich, pięknych i szlachetnych: tak, żeby inni patrząc na nas, widzieli chwałę Boga" - mówił duchowy opiekun Polonii.

Prymas nawiązał także 330. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Jak podkreślił, jest ona dla wiernych wezwaniem do złożenia nadziei i w Bogu i obrony chrześcijańskiej wiary już nie orężem i nie na polu walki, ale w naszych sercach.

"Nie pozwólmy, by ludzie o martwych duszach i ciasnych umysłach mówili nam, jak mamy wierzyć i jakim powinien być nasz Kościół. Nie pozwólmy im zamknąć naszych ust i ograniczyć wiarę do murów świątyni bez wpływu na życie moralne Narodu. Nie pozwólmy wreszcie, by oświeceni poganie dwudziestego pierwszego wieku oderwali nas od wiary ojców i wciągnęli w ciemności niewiary, błędu i grzechu" - apelował z mocą Prymas.

Podziękował także księżom zmartwychwstańcom za troskę o świątynię i duszpasterską opiekę nad wiedeńską Polonią. Wyraził również radość z licznych wspólnot i grup apostolskich istniejących przy polskim kościele, które - jak dodał - "swym działaniem obejmują dzieci i młodzież, małżeństwa i rodziny, osoby samotne oraz tych naszych braci i siostry, którzy na obczyźnie zagubili swoją drogę do Boga".

Abp Józef Kowalczyk gości z duszpasterską wizytą w Wiedniu od 19 października. W programie wizyty przewidziano m.in. spotkanie z tamtejszą wspólnotą michalitów oraz siostrami dominikankami, które goszczą polskich kapłanów studiujących w Wiedniu. Prymasowi Polski towarzyszą: ks. Zbigniew Przybylski, kanclerz gnieźnieńskiej Kurii Metropolitalnej, który w Wiedniu ukończył studia doktoranckie oraz sekretarz ks. Tadeusz Gerlach CSMA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas o martwych duszach i wierze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.