Debata o pojednaniu w 100 lat po Rewolucji Październikowej

Debata o pojednaniu w 100 lat po Rewolucji Październikowej
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu

Zapraszamy na debatę o pojednaniu narodów, z udziałem duchownych z Rosji, Niemiec, Ukrainy i Polski 24 września w godzinach 14.00-16.30, Dom Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17/19.

Spotkanie organizuje Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie wraz z Centrum Modlitwy i Dialogu w Oświęcimiu. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Konrada Adenauera.

W spotkaniu wezmą udział:

Ojciec Manfred Deselaers - niemiecki ksiądz katolicki od 20 lat pracujący w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
Ojciec Georgy Koczetkov - założyciel Prawosławnego Bractwa Przemienienia Pańskiego w Rosji. Podstawowym obszarem zainteresowania Bractwa (oprócz pracy formacyjnej i katechetycznej) jest praca nad pamięcią i długofalowymi skutkami dramatycznych wydarzeń początku XX wieku w Rosji.
Biskup Michał Janocha - warszawski biskup pomocniczy, profesor historii sztuki, ekspert badań porównawczych kultury Chrześcijańskiego wschodu i zachodu.
Andrey Lugovsky - Przedstawiciel Kijowskiej Wspólnoty Żydów Mesjańskich, odpowiedzialny za relacje z innymi Kościołami w Europie.

"W czasach szerzenia się w Europie barier, izolacji i konfrontacji, bardzo ważne stają się mosty zrozumienia i pojednania. Kościoły mają przy tym możliwości, których brakuje politykom. Powinniśmy je wykorzystać. Wierzymy w siłę spotkania, dialogu a przede wszystkim modlitwy w intencji pokoju. Ważne jest, aby chrześcijanie w Europie nauczyli się oddychać «dwoma płucami», zachodnim i wschodnim" - Ojciec Manfred Deselaers.

Prawosławne Bractwo Przemienienia Pańskiego, które będzie na spotkaniu reprezentował Ojciec Georgy Koczetkov, to Wspólnota, której jednym z głównych pól działalności jest praca nad pamięcią i niszczącymi skutkami rewolucji i panowania komunistycznego w Rosji. Jako zwieńczenie wieloletnich wysiłków w tej dziedzinie, w 2017 roku - w stulecie "Rosyjskiej Katastrofy" - wezwała ona w liście otwartym do "uświadomienia sobie zła, które zhańbiło naszą ziemię w wieku XX i postawienie problemu pokuty za wielomilionowe ofiary, bratobójczy konflikt, kult przemocy, panowanie strachu i inne grzechy i zbrodnie dokonane przez nasz naród". By tego dokonać Ojciec Georgy Koczetkov podkreśla: "Trzeba stanąć w prawdzie i przełamać przede wszystkim strach, co ostatecznie może dokonać tylko wiara w Chrystusa."

Po zakończeniu dyskusji chcielibyśmy pokazać film z pielgrzymki do Rosji - Kazania i Moskwy, gdzie pielgrzymowaliśmy, aby modlić się o pokój w Europie. Ojciec Manfred Deselaers mówił wtedy KAI: "Jedni inwestują w broń, ja chcę inwestować w dialog i modlitwę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Debata o pojednaniu w 100 lat po Rewolucji Październikowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.