Diecezja płocka: rodzice chrzestni podpisują oświadczenie o życiu sakramentalnym

Diecezja płocka: rodzice chrzestni podpisują oświadczenie o życiu sakramentalnym
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

W diecezji płockiej osoba, która ma zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, musi podpisać oświadczenie, które dotyczy jej życia sakramentalnego i praktyk religijnych.

Nowy przepis wprowadził w życie biskup płocki Piotr Libera specjalną instrukcją. Jest on realizacją zapisów adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 roku, odnoszących się do „rozeznawania” sytuacji życiowej ludzi wierzących.

W diecezji płockiej zaczęła już obowiązywać „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Na jej podstawie kandydat na rodzica chrzestnego musi w kancelarii parafii zamieszkania (a więc własnej parafii) podpisać oświadczenie, które ma pomóc w rozeznaniu, czy powinien podejmować funkcję chrzestnego i czy spełnia wszystkie warunki, określone przez prawo kanoniczne. Kandydat rozstrzyga te sprawy w swoim sumieniu.

DEON.PL POLECA

Rodzic chrzestny w oświadczeniu potwierdza, że jest świadom odpowiedzialności, jaką przyjmuje przed Bogiem i przed Kościołem, i że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym.

Tak więc: ukończył 16 rok życia, został ochrzczony w Kościele katolickim, przyjął Pierwszą Komunię świętą i sakrament bierzmowania (tu załącza stosowne zaświadczenie),wypełnia praktyki religijne, uczestniczy w niedzielnej Mszy św., może przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii świętej, prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką (nie żyje w związku jedynie cywilnym, nie żyje w związku niesakramentalnym czy w konkubinacie), nie podlega żadnej karze kanonicznej, wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem, uczęszczał (lub nadal uczęszcza) na katechezę szkolną oraz uczyni wszystko, aby należycie wypełnić przyjmowany obowiązek bycia matką/ojcem chrzestnym.

Drugą część dokumentu wypełnia proboszcz, który na postawie oświadczenia kandydata na chrzestnego stwierdza, że „nie widzi przeszkód”, aby dana osoba mogła zostać rodzicem chrzestnym. Oryginał oświadczenia otrzymuje kandydat na rodzica chrzestnego, natomiast kopia pozostaje w kancelarii parafialnej. Dokładna treść oświadczenia dla kandydata na matkę chrzestną / ojca chrzestnego znajduje się na stronie duszpasterstwa rodzin diecezji płockiej: www.plockierodziny.pl

Dokument dla chrzestnych jest próbą wprowadzenia w życie zapisu papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r. Biskup płocki Piotr Libera w Instrukcji o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych odwołuje się do podkreślanej przez papieża Franciszka potrzeby „rozeznawania przez wierzących i konieczności towarzyszenia wierzącym przez kapłanów”. Droga rozeznawania (wł. discernimento) jest jednym z ważnych postulatów reformy Kościoła, wprowadzanej przez Franciszka.

Prace nad przygotowanie oświadczenia dla chrzestnych koordynował ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku: - Dokument ten jest owocem szerokich konsultacji w diecezji: wśród dekanalnych duszpasterzy rodzin, wielu kapłanów i wiernych świeckich. Przemieszczanie się ludzi i zmiany miejsca zamieszkania, a przede wszystkim potrzeba formacji moralnej wierzących, są nowymi wyzwaniami duszpasterskimi naszych czasów, na które należy odpowiadać i, jak prosi Franciszek, wychodzić do ludzi – zauważa ks. dyrektor.

Wprowadzenie oświadczenia dla kandydata na rodzica chrzestnego jest kolejnym punktem realizacji adhortacji „Amoris laetitia” w diecezji płockiej. W 2018 r. powstało w niej „Vademecum duszpasterstwa związków niesakramentalnych”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Diecezja płocka: rodzice chrzestni podpisują oświadczenie o życiu sakramentalnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.