Diecezja płocka wprowadza zaświadczenia dla chcących śpiewać podczas ślubów. Bez niego nie zaśpiewasz w kościele

Diecezja płocka wprowadza zaświadczenia dla chcących śpiewać podczas ślubów. Bez niego nie zaśpiewasz w kościele
fot. Deposit Photos
1 miesiąc temu
KAI / sz

W diecezji płockiej zorganizowany zostanie kurs dla osób, które wykonują śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości. Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Osoby zawierające ślub w kościele oraz ci, którzy w trakcie takiej Mszy św. wykonują śpiewy powinny mieć świadomość, że jest to sakrament, czyli spotkanie z Jezusem Chrystusem w liturgii. W związku z tym śpiewy muszą mieć charakter religijny, a nie świecki. W diecezji płockiej sprawy te reguluje instrukcja Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa, odnosząca się m. in. do kwestii muzyki i śpiewu w czasie Mszy św. z udzielaniem ślubu.

Ks. Marcin Sadowski, diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej i dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku stwierdza, że osoby wykonujące śpiewy podczas Mszy św. z sakramentem małżeństwa miewają problem z doborem repertuaru, niekiedy wybierają utwory zaczerpnięte ze świeckiej muzyki rozrywkowej.

Często wynika to z niewiedzy czy braku przygotowania do tego, aby poprawnie dobierać śpiewy na taką liturgię. Z tego powodu będziemy organizować kurs liturgiczny dla takich osób: żeby zrozumiały czym jest liturgia, jak ona przebiega, jakie śpiewy mogą być podczas niej wykonywane” – informuje ks. Marcin Sadowski.

Dyrektor „Musicum” dodaje też, że często mówi się, że na ślub przygotowuje się „oprawę muzyczną”, tymczasem nie jest to najlepsze określenie: „Muzyka jest integralną częścią liturgii, podczas której udzielany jest sakrament małżeństwa. Ona musi był w pełni włączona w liturgię eucharystyczną, będącą pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, dlatego też śpiewy nie mogą być wtedy świeckie, ale dostosowane do tego, co dzieje się w czasie liturgii” – akcentuje diecezjalny referent ds. muzyki kościelnej.

Kurs dla osób zainteresowanych zaplanowano 17 października i 7 listopada w Płocku. W ramach kursu będą prowadzone zajęcia wyjaśniające sens liturgii, przebieg i znaczenie liturgii sakramentu małżeństwa, zasady poprawnego doboru repertuaru na Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu małżeństwa. Uczestnicy zapoznają się też z prawodawstwem liturgicznym oraz zaleceniami Biskupa Płockiego i Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej.

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne biorące udział w ceremonii ślubu będą zobowiązane do posiadania zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu.

Informacje i zapisy: www.musicum.pl

Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej „Musicum” im. Ks. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku został powołany przez biskupa płockiego Piotra Liberę. Celem działalności instytutu jest troska o kształcenie oraz formację duchową i liturgiczną wszystkich muzyków kościelnych: organistów, dyrygentów chórów parafialnych, animatorów scholi dziecięcych i zespołów młodzieżowych, kantorów, psałterzystów, a także członków scholi, zespołów młodzieżowych, chórów oraz zespołów instrumentalnych, które posługują w kościołach diecezji podczas liturgii.

Instytut realizuje te cele poprzez organizowanie kształcenia muzyków kościelnych, na pierwszym miejscu prowadząc studium organistowskie, ale także różnego rodzaju kursy, szkolenia i warsztaty dla wymienionych osób lub grup. Zadaniem instytutu „Musicum” jest także prowadzenie formacji muzyków kościelnych, a więc organizowanie rekolekcji i dni skupienia dla organistów, scholi, zespołów, chórów itd. Instytut włącza się także działalność artystyczną, organizując lub pomagając w organizacji koncertów muzyki religijnej, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Dyrektorem „Musicum” jest ks. mgr Marcin Sadowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Olubińska
23,94 zł
39,90 zł

Kupując kalendarz w przedsprzedaży w dniach 14 - 25 sierpnia otrzymasz egzemplarz z autografem Kasi Olubińskiej!

Zobacz swoje piękno, odkryj kobiecą moc

Być dla siebie łagodną, cierpliwą i z miłością spojrzeć na swoją przeszłość, teraźniejszość...

Skomentuj artykuł

Diecezja płocka wprowadza zaświadczenia dla chcących śpiewać podczas ślubów. Bez niego nie zaśpiewasz w kościele
Komentarze (4)
MA
~Monika Aaa
14 lipca 2020, 23:26
Jako zawodowy muzyk - śpiewak, uważam, że problem nie tkwi po naszej stronie, myślę, że jesteśmy wystarczająco wyedukowania w kwestii odbioru muzyki. Należałoby kwestie repertuaru poruszać podczas nauk przedmałżeńskich, żeby młodzi byli świadomi!
PZ
~Pawel Zamachowski
9 lipca 2020, 13:39
Rozumiem, ze kursy sa bezplatne
SM
~Sylwia Melon
9 lipca 2020, 10:47
Posłuchajcie sobie Vuelie w wykonaniu zespołu Cantus. Pęknego kawałka, który został użyty w filmie Kraina Lodu. Oryginalnie nosi on tytuł Fairest Lord Jesus, więc jest poniekąd utworem religijnym. A naert gdyby nim nie był, to jest tak podniosły, że wg mnie pasuje na ślub. I właśnie ja wymarzylam sobie na swoim ślubie, żeby chór zaśpiewał mi go na wejście.:D
AS
~Antoni Szwed
12 lipca 2020, 23:39
Kościół jest Domem Bożym, w którym mieszka w Eucharystii Jezus Chrystus, a nie jakąs tanzbudą. Podniosłe kawałki (raczej pod nogi) to gra się już na samym weselu, po ślubie.

Skomentuj artykuł

Diecezja płocka wprowadza zaświadczenia dla chcących śpiewać podczas ślubów. Bez niego nie zaśpiewasz w kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.