Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / ml

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu
Komentarze (3)
KB
~Ks. Bogdan
1 czerwca 2020, 17:49
Mówimy o nowym formularzu wiec co to ma wspólnego z przygotowaniem do małżeństwa ?! Każda para powinna zaczerpnąć porady profesjonalnych ludzi o zgodności charakterów itp i zaświadczenie powinno być dołączone do akt kościelnych. Mnie nikt w seminarium nikt nie uczył o prowadzeniu nauk przedmałżeńskich.
OO
~obłuda obrzydza
1 czerwca 2020, 10:10
stwierdzenie nieważności małżeństwa to zalegalizowany rozwód w KK i dowód na brak wiary przez rozwodnika który się o to ubiega.
AP
~Anna P.
31 maja 2020, 22:11
Może dobrze by było aby Młodzi odbyli pierwsze nauki zanim zarezerwują salę weselną. Gdy wszystko jest przygotowane i opłacone (A wiadomo jakie są to koszty) wówczas młodzi czują się pod presją i nawet jeśli zaczynają mieć wątpliwości to zamiatają je pod dywan. Sama jestem szczęśliwa w małżeństwie ponad 30 lat, a mój mąż jest moim najbliższym przyjacielem. Bardzo współczuję wszystkim, którzy nie są szczęśliwi w małżeństwie. Mam nadzieję że nowe zasady choć trochę pomogą

Skomentuj artykuł

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.