Diecezja tarnowska: kolejni kapłani jadą na misje

Diecezja tarnowska: kolejni kapłani jadą na misje
(fot. AdamCohn / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / jm

Trzech kapłanów diecezji tarnowskiej wyjeżdża na misje. W rodzinnych parafiach nowych misjonarzy odbyły się uroczyste posłania pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Do Czadu pojadą ks. Piotr Skraba i ks. Paweł Tabiś, natomiast ks. Maciej Fleszar uda się do Kongo Brazzaville. Podczas posłania kapłani otrzymali misyjne krzyże i zapewnienia o modlitwie i pomocy Kościoła tarnowskiego.

W Republice Konga tarnowscy kapłani są obecni od 1973 roku, aktualnie jest ich dwóch. Ks. Fleszar dojeżdża jako trzeci i będzie pracował w parafii prowadzonej przez ks. Bogdana Piotrowskiego.

Ks. Piotr i ks. Paweł udadzą się do Czadu, gdzie tarnowscy misjonarze są obecni od 18 lat. Kościół tarnowski jest tam reprezentowany tylko przez jednego kapłana Stanisława Worwę, który podjął się budowy kościoła w wielotysięcznej parafii, w której jest proboszczem.

Jeden z kapłanów będzie pracował w stolicy Czadu, w parafii kierowanej przez ks. Worwę, a drugi dołączy do innego polskiego misjonarza w miejscowości Bousso.

Kolejni kapłani rozpoczęli już przygotowania do wyjazdu w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

"Na misje chce wyjechać czterech naszych księży: ks. Maksymilian Lelito, ks. Karol Kuźma, ks. Szymon Pietryka i ks. Kacper Bernasiewicz. Większość z nich myśli o Afryce, a jeden planuje wyjazd do Ameryki Południowej.

To napawa nas wielkim optymizmem, że rodzą się powołania w powołaniu, że księża decydują się na opuszczenie diecezji, swoich najbliższych, by głosić Ewangelię na innych kontynentach" - mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Wydziału Misyjnego w tarnowskiej kurii.

Przygotowanie do wyjazdu trwa zazwyczaj dwa lata.

A jak rodzi się powołanie misyjne? "Przede wszystkim z świadectwa innych misjonarzy, szczególnie księży rodaków z rodzinnej parafii Kąclowa, egzotycznych rozmów przy stole, zaciekawienia, potem zastanowienia. Aż w końcu Jezus zapytał wprost i wyraźnie: "Może pojechałbyś na misje", na co ja ostatecznie odpowiedziałem: "A czemu nie" - opowiada ks. Piotr Skraba.

W Czadzie będzie posługiwał w parafii rozciągającej się na przestrzeni 150 km wzdłuż największej czadyjskiej rzeki Chari - jest to obszar porównywalny do wielkości całej diecezji tarnowskiej. Parafia składa się ze 115 wspólnot. Aktualnie w Afryce, Ameryce Południowej i Azji pracuje czterdziestu kapłanów diecezjalnych.

Z całego świata przychodzi dużo próśb o tarnowskich kapłanów. "Biskupi rożnych diecezji, w których pracują tarnowscy kapłani i gdzie ich nie ma proszą o nowe siły misyjne. Te prośby kierują zwłaszcza ci, którzy przekonali się o jakości świadectwa naszych misjonarzy. Nie mamy aż tylu chętnych, więc modlimy się o nowe powołania misyjne" - podsumowuje ks. Czermak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja tarnowska: kolejni kapłani jadą na misje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.