Diecezja zielonogórska ma nowego biskupa

KAI/ ad

Papież Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zastąpi on na tym stanowisku bp. Pawła Sochę, który przeszedł w ubiegłym roku na emeryturę.

O nominowaniu ks. Lityńskiego na funkcję biskupa pomocniczego diecezji poinformował w samo południe w konkatedrze w Zielonej Górze bp Stefan Regmunt. Ks. Tadeusz Lityński od 2011 r. pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. duszpasterstwa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

DEON.PL POLECA
Biskup nominat Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r w Kożuchowie. Szkołę Podstawową ukończył w Drzonkowie, Technikum Elektroniczne w Zielonej Górze. Jego rodzinną miejscowością są Ługi koło Zielonej Góry. Bp Lityński ma trzy młodsze siostry.

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika 5 czerwca 1988 r w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie ukończył studia prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracował w sądzie kościelnym jako notariusz, jest obrońcą węzła małżeńskiego.

Pracował w parafiach w Ołoboku i Głogowie, tworzył parafię pw. Najświętszej Trójcy w Ochli. Od 1 sierpnia 2006 r. był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

"Kiedy zostałem wikariuszem biskupim, parafianie oznajmili mi, że cieszą się z tego zaszczytu, ale jednocześnie się boją. Nie wiem co powiedzą teraz" - stwierdził biskup nominat Lityński.

W gorzowskiej parafii kapłan zainicjował spływy kajakowe Drawą, wiodące szlakiem Jana Pawła II. Każdego roku organizował seniorom wyjazdy do Kołobrzegu i Świnoujścia. Sukcesem nazwał możliwość wyremontowania wieży kościelnej, która uratowana została przed katastrofą budowlaną dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. oraz parafian.

Nauce w technikum elektronicznym zawdzięcza to, że bardziej rozumie problemy energetyków, których do tej pory był kapelanem. Funkcję duszpasterza energetyków realizował poprzez posługę kapłańską podczas różnych uroczystości i wydarzeń religijnych, m.in. odprawiał Msze św. z okazji Dnia Energetyka, Msze św. za zmarłych pracowników czy pielgrzymki krajowe i zagraniczne.

W rozmowie z KAI wyznał, że po historii, ważną dziedzinę jego zainteresowań stanowi sport motorowy. Od dzieciństwa jest kibicem żużla.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja zielonogórska ma nowego biskupa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.