Dni Młodzieży są wielkim znakiem nadziei

Dni Młodzieży są wielkim znakiem nadziei
(fot. Madrid2011jmj / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
KAI / pz

Światowe Dni Młodzieży są "wielkim znakiem nadziei", o czym świadczą kolejne ich obchody w różnych krajach. Zwrócił na to uwagę kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, otwierając w Rocca di Papa pod Rzymem międzynarodowe spotkanie odpowiedzialnych za organizację Dni.

Dokonując "zasadniczego", jak to określił, bilansu ubiegłorocznych centralnych obchodów tego wydarzenia w Madrycie, mówca przypomniał, że "ponad pół miliona młodych, pochodzących z różnych części planety, dało wówczas świadectwo wiary, które zdumiało cały świat". Młodzi ludzie, zgromadzeni na placu Cibeles i na Cuatro Vientos w stolicy Hiszpanii, powiedzieli głośno stanowcze "tak": wiara jest możliwa również dzisiaj, co więcej: jest najpiękniejszą przygodą, jaką można sobie wyobrazić w życiu - podkreślił polski kardynał kurialny. Dodał, że była to "prawdziwa Epifania młodego Kościoła, przepełnionego radością i zapałem misyjnym".

Przewodniczący Papieskiej Rady, która jest głównym organizatorem Dni ze strony watykańskiej, wyraził wdzięczność tym wszystkim, którzy pracują z młodymi i dla nich. - Wraz z nowym pokoleniem ludzi młodych wzrasta także nowe pokolenie pracowników duszpasterstwa młodzieży, którzy zrozumieli doniosłość tego projektu duszpasterskiego, którego nosicielami w Kościele są Światowe Dni Młodzieży - stwierdził purpurat. Jego zdaniem, praca tych duszpasterzy "stanowi niezbędny i zdecydowany wkład do tego, aby każdy taki Dzień mógł przynosić dobre owoce w życiu wielu młodych ludzi".

Kardynał zaznaczył, że kierowana przezeń Rada spogląda już ku następnym centralnym obchodom Dni, które w lipcu przyszłego roku odbędą się w Rio de Janeiro. W 25 lat po pierwszym takim spotkaniu światowym poza Rzymem - w Buenos Aires w 1987, Światowe Dni Młodzieży wracają do Ameryki Łacińskiej. Przebiegać one będą pod hasłem "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody..." (Mt 28, 19).

DEON.PL POLECA

Mówca poinformował, że kilka tygodni temu wrócił z dawnej stolicy Brazylii i zapewnił zebranych, że tamtejszy "Komitet organizacyjny pracuje znakomicie i z wielkim entuzjazmem". Obecnie trwa w tym kraju pielgrzymka Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej "Salus Populi Romani", a w różnych diecezjach liczba młodych ludzi, którzy gromadzą się, aby przyjąć te symbole Dni, przekracza nieraz 100 tysięcy - stwierdził hierarcha.

Na zakończenie podkreślił, że "Światowe Dni Młodzieży nie są celem same w sobie", ale wpisują się w "trudny kontekst pilnych zadań wychowawczych, zrodzonych przez głęboki kryzys kultury postmodernistycznej".

W rozpoczętym 29 bm. spotkaniu w Rocca di Papa biorą udział przedstawiciele 98 krajów z 5 kontynentów, wysłani przez tamtejsze komisje biskupie ds. młodzieży, oraz 45 ruchów kościelnych, nowych międzynarodowych wspólnot i stowarzyszeń młodzieżowych. Okazją do odbycia tej narady jest przypadający w najbliższą Niedzielę Palmową 1 kwietnia kolejny, XXVII już Światowy Dzień Młodzieży, który w tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Radujcie się zawsze w Panu!" (Flp 4, 4) i będzie obchodzony na szczeblu lokalnym - w parafiach i diecezjach w różnych krajach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dni Młodzieży są wielkim znakiem nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.