Do kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Rity. Po Mszy św. odbyło się błogosławieństwo róż

Do kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Rity. Po Mszy św. odbyło się błogosławieństwo róż
Fot. Ian Schneider / Unsplash
KAI / pk

- Od św. Rity uczymy się głębokiego życia duchowego, uczmy się wiary, modlitwy i wytrwałości - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w parafii św. Augustyna w Kostowie z okazji Dnia Świętej Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Po Mszy św. odbyło się comiesięczne nabożeństwo ku czci św. Rity z błogosławieństwem róż.

Przed Mszą św. do kościoła zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Rity. Biskup kaliski poświęcił także odnowioną kaplicę z nową figurą św. Rity.

W homilii celebrans wskazując na św. Ritę zaznaczył, że jej życie można opisać za pomocą trzech słów: przeciwności, modlitwa, wytrwałość.

DEON.PL POLECA

Św. Rita i mądrość życia

Przypomniał, że życie św. Rity naznaczone było wieloma przeciwnościami. - Św. Rita uczy nas wiary, ufności Bogu także w momentach doświadczania krzyża. Ona mocno ufała Panu Jezusowi. Mimo że to, co ją spotykało było dla niej bardzo trudne, mimo że nie rozumiała, ale ufała - powiedział kaznodzieja.

Wskazał, że św. Rita uczy nas, że mądrość życia polega nie tyle na uciekaniu od przeciwności, ale umiejętności podjęcia tych trudności z wiarą. - Chciałbym zapytać was drodzy rodzice i dziadkowie czy uczycie wasze dzieci i wnuki dobrego, mądrego podejmowania przeciwności. Chcemy, żeby dzieci żyły spokojnie, bez problemów, ale przeciwności są wpisane w nasze życie. I może warto uczyć młode pokolenia, jak mają podejmować te krzyże. Św. Rita uczy nas mądrego, roztropnego, ewangelicznego podjęcia trudności i przeciwności - stwierdził pasterz Kościoła kaliskiego.

Modlitwa źródłem siły i nadziei

Akcentował, że dla Rity modlitwa była źródłem siły i nadziei. - Modlitwa nasza wtedy będzie przynosiła piękny owoc, gdy będzie modlitwą w szczerości i z wiarą. Jednak Pan Bóg często wysłuchuje inaczej niż byśmy chcieli. Musimy modlić się szczerze jak św. Rita i tak jak ona zgodzić się na to, że Pan Bóg ma swoją strategię i swój czas - zauważył celebrans.

Wskazywał, że św. Rita uczy nas wytrwałości w trwaniu przy Panu Bogu. – Często gniewamy się na Pana Boga, że On nie robi tak jak byśmy chcieli, a św. Rita uczy nas przyjęcia Bożej woli, która czasami jest inna niż byśmy chcieli, ale ufamy, że dobry Bóg chce dla nas dobrze i nawet jak inaczej rozwiązuje naszą sprawę, to nie odwracajmy się od Niego, ale módlmy się "Jezu, pomóż mi przyjąć Twoją wolę i Twoje rozwiązanie" - mówił bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali ks. Marcin Kierzek, proboszcz parafii św. Augustyna w Kostowie i ks. Jakub Grzybowski, proboszcz parafii św. Jana Nepomucena w Wielkim Buczku.

Po Mszy św. odbyło się comiesięczne nabożeństwo ku czci św. Rity z błogosławieństwem róż.

Takie nabożeństwa z inicjatywy ks. Kierzka odbywają się od 22 września 2023 r. każdego 22. dnia miesiąca. Każdy parafianin przychodzi z różą i ofiarowuje ją św. Ricie z intencją, a następnie odmawiana jest litania i modlitwa do św. Rity, po czym proboszcz dokonuje poświęcenia róż.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Kilkadziesiąt cudów świętej Rity opisanych w jednej książce

Dziesiątki współczesnych świadectw: z północy i południa, ze wschodu i zachodu Polski. Wszędzie, gdzie pojawia się św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych, przychodzą wypraszane za Jej wstawiennictwem...

Skomentuj artykuł

Do kościoła uroczyście wprowadzono relikwie św. Rity. Po Mszy św. odbyło się błogosławieństwo róż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.