Do Santiago de Compostela dotarło 50 tys. pielgrzymów

Do Santiago de Compostela dotarło 50 tys. pielgrzymów
Santiago de Compostela (fot. lcagiao/depositphotos.com)
KAI/mk

Do Santiago de Compostela przybyło w tym roku 50 tys. pielgrzymów. Pątnicy mogą odwiedzać sanktuarium św. Jakuba od niedawna, ze względu na wcześniejsze ograniczenia epidemiczne.

Po systematycznym znoszeniu od maja br. ograniczeń sanitarnych do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii dotarło w tym roku już około 50 tys. pielgrzymów.

W tygodniu poprzedzającym wypadający 25 lipca dzień św. Jakuba – patrona tego miejsca – przybyło tam ponad 7 tys. pątników, oznajmił Alfonso Rueda, wicepremier Galicji, na której terenie znajduje się to popularne wśród wiernych miejsce kultu. Wskazał ponadto, że aż 5,5 tys. osób zawitało do sanktuarium w sobotę i niedzielę 24 i 25 bm.

Według polityka katedra w Santiago de Compostela, w której – jak głosi tradycja – spoczywają doczesne szczątki św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa, wciąż cieszy się dużą popularnością wiernych. Rueda przypomniał, że w roku bieżącym miejsce to powinno być celem szczególnie wielu pielgrzymek z powodu trwającego obecnie Roku Jakubowego.

DEON.PL POLECA

W połowie lipca władze służb policyjnych Hiszpanii, Portugalii i Włoch zawarły porozumienie dotyczące ochrony pątników udających się do sanktuarium w Santiago de Compostela. Podkreślono, że mimo ciągle jeszcze utrzymującej się pandemii w ramach wspomnianego Roku Jakubowym na szlakach spodziewana jest większa liczba pielgrzymów. W sumie w operacji zapewnienia porządku i bezpieczeństwa na tym terenie ma brać udział około 3600 stróżów prawa. Mają oni też wbijać pielgrzymom pieczątki do ich paszportów, potwierdzających przebycie szlaku pątniczego po pokonaniu określonych etapów wędrowania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hanna Maria Stefaniak

Historia i legenda, które wzajemnie się przenikają

Szlak świętego Jakuba, na długo zapomniany, dziś przeżywa swój renesans. Jego tysiącletnia historia to źródło wielu barwnych opowieści. Autorka Hanna Maria Stefaniak, korzystając wyłącznie z hiszpańskich, nieznanych w...

Skomentuj artykuł

Do Santiago de Compostela dotarło 50 tys. pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.