Dobiega końca zbiórka "Ponad podziałami dla Aleppo"

Dobiega końca zbiórka "Ponad podziałami dla Aleppo"
(fot. Sławomir Kowalewski / shutterstock.com)
KAI / kk

Powoli dobiega końca rozpoczęta 2 marca z inicjatywy abp. Józefa Kupnego akcja "Ponad podziałami dla Aleppo". Jej celem jest pomoc w odbudowie szpitala w tym ogarniętym wojną syryjskim mieście. W ciągu zaledwie 2 miesięcy mieszkańcy Dolnego Śląska zebrali kwotę 343 tys. 117 zł i 98 gr.

O przebiegu akcji poinformował ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej podczas konferencji prasowej, poświęconej obchodom 20. rocznicy 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu.

DEON.PL POLECA
Wsparcie mieszkańców ogarniętych wojną terenów Bliskiego Wschodu będzie jednym z głównych wydarzeń towarzyszących uroczystościom jubileuszowym. Jak mówił ks. Kowalski, do powyższej kwoty należy doliczyć sumę ponad 34 tys. z akcji SMS. - Oznacza to, że SMS o treści "Ratuje" pod nr 72405 wysłano ponad 17 tys. razy. Poza tym wiele instytucji zdeklarowało pomoc materialną, a z różnych miejsc regionu wciąż są przynoszone puszki i skarbonki, do których można było wrzucić dowolne ofiary.

Aleppo: piekło osób niepełnosprawnych [REPORTAŻ] >>

Tekst deklaracji zachęcającej do włączenia się w dzieło pomocy podpisali poza metropolitą wrocławskim biskupi Ignacy Dec, Zbigniew Kiernikowski i Włodzimierz Juszczak, a także nieżyjący już dziś abp prawosławny Jeremiasz i bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Przyłączyli się do nich m.in. wojewoda dolnośląski, marszałek województwa dolnośląskiego, prezydent Wrocławia oraz prezesi Dolnośląskiej Izby Lekarskiej i Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej.

Aby zrealizować projekt odbudowy szpitala w Aleppo, potrzeba zebrać 317 tys. euro - taka jest kwota według kosztorysu otrzymanego z Syrii.

Abp Józef Kupny, zapytany o powód podjęcia inicjatywy odpowiedział: "Tego oczekuje od nas Chrystus". - Mam wrażenie, że zbyt często rozmawiamy o pomocy ofiarom wojny, używając kategorii politycznych i socjologicznych, a zbyt rzadko mówimy językiem Ewangelii - dodał.

"Nie tylko chodzi o to, że mamy zauważyć ludzi cierpiących, ale mamy także dostrzec w nich samego Jezusa. To Chrystus przychodzi do nas w ludziach głodnych, którzy nie mają schronienia, ubrania, nie mają warunków, by się leczyć. Ten, od którego wszystko otrzymujemy, przychodzi i prosi, byśmy się z Nim podzielili - przekonywał abp Kupny.

Metropolita wrocławski przypomniał, że szpital św. Ludwika w Aleppo, na którego odbudowę zbiórka potrwa do końca czerwca, będzie pomagał nie tylko chrześcijanom, ale wszystkim potrzebującym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobiega końca zbiórka "Ponad podziałami dla Aleppo"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.