"Dobra Nowina jest potrzebna ludziom, którym brakuje nadziei"
- Im lepiej znamy Chrystusa, tym bardziej pragniemy Go głosić. Im więcej z Nim rozmawiamy, tym bardziej pragniemy o Nim mówić - napisał bp Andrzej Czaja w odezwie przed święceniami kapłańskimi, które odbędą się 3 czerwca w opolskiej katedrze.
W tym roku siedmiu diakonów przyjmie święcenia prezbiteratu.
Opolski biskup przypomniał, że Jezus wstępując do nieba, pozostawił swoim uczniom ostatnie, niezwykle ważne pouczenie i misję, aby głosić Ewangelię i udzielać chrztu w imię Trójcy Świętej. "Jest to wielkie polecenie misyjne, które Chrystus pozostawił całemu Kościołowi, a które wciąż pozostaje niezwykle aktualne. Polecenie to powinno rozbrzmiewać z mocą szczególnie w sercach nowych kapłanów, ale również nas wszystkich, jako uczniów Chrystusa" - podkreślił.
Zdaniem ordynariusza, dzieje Kościoła pokazują, jak realizacja misji, którą Jezus zleca swoim uczniom, urzeczywistnia rozwój królestwa Bożego w świecie, a jej istotą jest zwiastowanie z entuzjazmem radosnej nowiny o zbawieniu.
"Dobra Nowina jest bardzo potrzebna ludziom współczesnego świata, którym często brakuje nadziei, którzy wątpią w to, że życie jest dobrem, i nie widzą światła na swej drodze. Światło wiary rozświetla tę ciemność, pozwala zrozumieć, że każde istnienie ma nieocenioną wartość, gdyż jest owocem miłości Bożej" - zaznaczył.
"Im lepiej znamy Chrystusa, tym bardziej pragniemy Go głosić. Im więcej z Nim rozmawiamy, tym bardziej pragniemy o Nim mówić. Im bardziej On przyciąga nas do siebie, tym bardziej chcemy prowadzić do Niego innych ludzi" - stwierdził duchowny zapewnił, że w tym zadaniu wspierają nas modlitwy niezliczonej rzeszy świętych, którzy są wzorem życia wiarą i wielkimi orędownikami.
Biskup przypomniał, że szczególnym wzorem jest Maryja, którą w tym roku szczególnie wspominamy jako tę, która 100 lat temu objawiała się trojgu dzieciom w portugalskiej Fatimie.
"Jej objawienie należy postrzegać nie tyle w kategoriach niezwykłego wydarzenia, ale jako szczególną realizację Chrystusowego wskazania «idźcie i głoście». Jubileusz 100-lecia objawień fatimskich jest doskonałą okazją, a sytuacja w świecie pełna niepokoju i konfliktów do tego przynagla, by na nowo zmobilizować się do podjęcia dzieła wskazanego przez Maryję w Fatimie" - zachęcił biskup i zaapelował o obudzenie w osobistej pracy nad sobą ducha nawrócenia i pokuty.
Ponadto, ordynariusz diecezji opolskiej poprosił o jeszcze więcej modlitwy w intencji pokoju na świecie, o jedność i zgodę w społeczeństwie i w rodzinach, o Boży pokój w naszych sercach.
"Do wszystkich duszpasterzy zwracam się z gorącym apelem o inicjowanie, a w wielu parafiach o ożywienie i gorliwe kreowanie nabożeństw pierwszych sobót. Przed nami doskonała okazja, aby w stulecie objawień fatimskich przez pięć kolejnych pierwszych sobót - od czerwca do października - realizować dzieło wskazane przez Panią z Fatimy. Byłoby wspaniale, gdyby to nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi było odtąd stale pielęgnowane w naszych parafiach" - dodał.
Zgodnie z postanowieniami synodalnymi (statut 135), 3 czerwca o godz. 11.00 zabrzmią w świątyniach diecezji opolskiej dzwony, przypominające wiernym o święceniach kapłańskich.
Skomentuj artykuł