Dramatyczne statystyki na temat kapłaństwa w Czechach

Dramatyczne statystyki na temat kapłaństwa w Czechach
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W całej Republic Czeskiej przybędzie w roku bieżącym dziesięciu nowych kapłanów oraz jeden kapłan zakonny – informuje ukazujący się w Pradze „Katolický týdeník”.

W diecezji pilzneńskiej z rąk biskupa Tomáša Holuba19 czerwca święcenia przyjęli ks. Tomáš Kadlec oraz franciszkanin, o. Marek Jan Vilímek OFM. Jak pisze „Katolický týdeník” w diecezji tej nie ma obecnie żadnego seminarzysty. Jest to zatem prawdopodobnie ostatni neoprezbiter w perspektywie najbliższych kilku lat.

W archidiecezji praskiej święcenia kapłańskie rąk kardynała Dominika Duki OP otrzymał tego samego dnia tylko jeden kandydat – ks. Václav Šustr. W Czeskich Budziejowicach w katedrze św. Mikołaja wyświęcony został Viktor Jaković, diakon pochodzący z Chorwacji. Jest on absolwentem Międzynarodowego Seminarium Redemptoris Mater diecezji Budejovice.

W minioną sobotę biskup Vojtěch Cikrle z Brna udzielił święceń kapłańskich Milanowi Werlowi z parafii Brno-Obřany. Jak zauważa czeski tygodnik, trzydzieści lat temu w samej tylko diecezji brneńskiej wyświęcono jedenastu nowych kapłanów, w 2001 roku czterech, a w ubiegłym roku trzech.

3 lipca w Litomierzycach święcenia z rąk biskupa Jana Baxanta przyjmie jeden neoprezbiter - ks. Christopher Cantzen z Mariánských Radčic. Natomiast w najbliższą sobotę 26 czerwca święcenie kapłańskie z rąk arcybiskupa ołomunieckiego, Jana Graubnera przyjmie 5 nowych księży.

W przyszłym roku akademickim w tamtejszym wyższym seminarium duchownym, w którym studiują kandydaci z morawskiej prowincji kościelnej (archidiecezja ołomuniecka, diecezja brneńska i ostrawsko-opawska) będzie studiowało 20 seminarzystów. Ponadto pięciu kleryków z tego terenu studiuje w Rzymie.

Natomiast w seminarium w Pradze, w którym studiują kandydaci z archidiecezji praskiej, diecezji czeskobudziejowickiej, Hradec Kralove, pilzneńskiej i litomierzyckiej jest obecnie 15 kleryków.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Hieronim Kaczmarek OP

Książka przedstawia relacje między Kościołem a państwem w Republice Czeskiej od XVII wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń politycznych po 1989 roku.

O zasadniczej odmienności tych relacji w porównaniu z Polską świadczy brak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dramatyczne statystyki na temat kapłaństwa w Czechach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.