Dramatyczny spadek zaufania do Kościoła wśród najwierniejszych Polaków

Dramatyczny spadek zaufania do Kościoła wśród najwierniejszych Polaków
(fot. Grant Whitty / Unsplash)
1 rok temu
Logo źródła: Przewodnik Katolicki kk

Ostatecznym dzwonkiem alarmowym powinny być porównawcze wyniki sondaży ze stycznia 2020 roku i sprzed trzech lat.

"Wiele już publikowano diagnoz wskazujących na oznaki kryzysu Kościoła katolickiego w Polsce. Wciąż jednak sporo osób w Kościele nie przyjmuje do wiadomości, że coś jest nie tak. Dla nich ostatecznym dzwonkiem alarmowym powinny być porównawcze wyniki sondaży przeprowadzonych przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej” we wrześniu 2017 r. i styczniu 2020 r. Nastąpił w tym okresie spadek zaufania do Kościoła o ponad 13 punktów procentowych" - pisze Zbigniew Nosowski na łamach "Przewodnika Katolickiego".

Redaktor naczelny "Więzi" zauważa, że trudno przyczepić się do sondażu. Przeprowadzał go ten sam ośrodek badawczy, Kościołem w Polsce kierowali ci sami biskupi i to samo prezydium posiadała Konferencja Episkopatu Polski. Przyczyny dramatycznego spadku zaufania do Kościoła w ostatnich trzech latach Nosowski upatruje w rozczarowaniu instytucją Kościoła. Po raz pierwszy od wielu lat poziom nieufności jest wyższy od zaufania.

Najciekawszy jest jednak fakt, że największa zmiana nastąpiła w liczbie osób, które trzy lata temu udzieliły odpowiedzi "zdecydowanie ufam". Spadek wynosi ponad 14%. "Erozja postaw postępuje więc nawet wśród najwierniejszych z wiernych" - podkreśla Nosowski.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wacław Oszajca SJ, Damian Jankowski
27,93 zł
39,90 zł

Czasem trzeba stracić wiarę, by uwierzyć naprawdę

Wiara przestała być czymś oczywistym. Kościół przechodzi kryzysy, mierząc się z dramatem wykorzystania seksualnego oraz licznymi problemami związanymi z klerykalizmem, celibatem i skostniałymi strukturami, które niszczą wspólnotę. Czy...

Skomentuj artykuł

Dramatyczny spadek zaufania do Kościoła wśród najwierniejszych Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.