"Droga do pełnej jedności jest długa i trudna"

"Droga do pełnej jedności jest długa i trudna"
(fot. Eliza Bartkiewicz/ BP KEP)
Wojciech Żmudziński / KAI / kw

Droga do pełnej jedności jest na pewno drogą długą i trudną, ale to nie znaczy, że nie należy na niej podejmować kolejnych kroków - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz, który brał dziś udział w konferencji ekumenicznej pt. "200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie".

Metropolita warszawski podkreślił, że wspólna konferencja międzywyznaniowa, to dobry przykład współpracy ekumenicznej trwającej w Kościele przynajmniej od 70 lat. Duchowny stwierdził, że jest to również okazja do rozmowy nt. konkretnych problemów teologicznych widzianych z perspektywy kościoła ewangelickiego, prawosławnego i katolickiego.

"Teologia, uprawianie teologii i teologowie, muszą odegrać w dziele zjednoczenia w ekumenizmie podstawową rolę, dlatego, że łatwo jest się spotkać i wspólnie współpracować na polu charytatywnym i to robimy - powiedział kadr. Nycz w rozmowie z KAI. Dodał, że szczególnie potrzebna jest refleksja nad taką dziedziną jak sakramentologia, która w Kościołach, zwłaszcza protestanckich, jest diametralnie inna niż w wierze katolickiej.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił metropolita warszawski, są to m.in. kwestie uznania prymatu Piotra, czy papieża w Kościele, jak i problem z sakramentami; tu zwłaszcza różne rozumienie Eucharystii. "Pod tym względem droga do pełnej jedności jest na pewno drogą długą i trudną, ale to nie znaczy, że nie należy na niej podejmować kolejnych kroków" - podkreślił.

Ekumeniczne spotkanie odbywa się w Stolicy dziś (16 XI) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jutro) 17 listopada - w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uroczystość łączy się z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 roku stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny - ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej.

Dwudniowa wspólna konferencja jest pierwszym tego typu spotkaniem pracowników wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcą w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.

Dziekani Wydziałów Teologicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie podpisali wspólną deklarację podczas konferencji. Nosi ona tytuł "200 lat teologii akademickiej w Warszawie".

Dokument wskazuje na znaczenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Warszawskim na przestrzeni dziejów, kiedy to w czasach zaborów dzielił ciężkie losy społeczeństwa polskiego. "W II Rzeczypospolitej obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały w stołecznej Alma Mater Wydział Teologii Ewangelickiej i Studium Teologii Prawosławnej.

Oba totalitaryzmy XX wieku przekreśliły możliwość istnienia placówek teologicznych w Uniwersytecie Warszawskim. Wydziały te stały się jednak rdzeniem utworzonych po wojnie Akademii Teologii Katolickiej (później Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Mimo trudnej przeszłości teologia uniwersytecka w Warszawie stanowi niezbywalny element życia akademickiego naszego miasta"- deklarują sygnatariusze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Droga do pełnej jedności jest długa i trudna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.