Droga Krzyżowa ulicami Poznania w czwartek

9 lat temu
KAI / slo

W czwartek po Popielcu ulicami Poznania przejdą wierni rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. - Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wielkopostnym nabożeństwie, przez które pragniemy oddać cześć cierpiącemu Zbawicielowi, przebłagać za grzechy własne, naszego miasta i Ojczyzny oraz uprosić potrzebne łaski dla wszystkich współczesnych chrześcijan - mówi KAI bp Grzegorz Balcerek.

Nabożeństwo odbędzie się na ulicach w centrum Poznania. Wierni przejdą z kościoła farnego przez Stary Rynek, plac Wolności aż na plac Adama Mickiewicza, gdzie znajduje się pomnik Poznańskich Krzyży, upamiętniający zrywy niepodległościowe Polaków w czasach komunizmu, zwłaszcza Poznańskie Powstanie 1956 roku. Rozważania przy stacjach Drogi Krzyżowej wygłosi ks. Mateusz Misiak, proboszcz parafii św. Rocha.

Podczas nabożeństwa odprawianego na ulicach Poznania niesiony będzie krzyż-relikwia, którym podczas II wojny światowej ojciec Franz Bänsch błogosławił skazywanych na śmierć w Dreźnie więźniów. Wśród nich znaleźli się wychowankowie oratorium salezjańskiego w Poznaniu - błogosławieni męczennicy - tzw. "Poznańska Piątka". Krzyż, który towarzyszyć będzie Poznańskiej Drodze Krzyżowej, jest otaczany wielką czcią w Dreźnie.

W celach Wyższego Sądu Krajowego w Dreźnie na Placu Monachijskim w okresie II wojny światowej poniosło śmierć przez zgilotynowanie około 2 tysięcy ludzi. Przy wielu egzekucjach skazanym towarzyszył oblat, o. Franz Bänsch, proboszcz miejscowej parafii pw. św. Pawła, jednocześnie kapelan więzienia. Zachowała się jego notatka mówiąca o śmierci w 1942 roku "Poznańskiej Piątki" - Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego, wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu.

Niemiecki oblat, który przygotowywał ich duchowo na ostatnią drogę, był przekonany, że widzi ludzi świętych, którzy prosili, by trzymał w czasie ich śmierci wysoko uniesiony krzyż. Wychowankowie salezjańskiego oratorium zostali beatyfikowani w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Droga Krzyżowa ulicami Poznania w czwartek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.