Droga św. Jakuba - otwarcie kolejnego odcinka

Droga św. Jakuba - otwarcie kolejnego odcinka
Pierwszy odcinek Szlaku do Santiago w Polsce został otwarty przed sześcioma laty i pod nazwą Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba połączył Jakubów koło Głogowa ze Zgorzelcem. Od tego czasu wytyczony, oznakowanych i opisanych zostało ponad 2200 kilometrów Jakubowych Szlaków. (fot. calafellvalo / flickr.com)
10 lat temu
KAI / slo

Z okazji przypadającej 25 lipca uroczystości św. Jakuba Starszego, w całym kraju odbywa się szereg wydarzeń związanych z Apostołem oraz ze szlakiem pątniczym prowadzącym do jego grobu w Santiago de Compostela.

Najważniejszym z tych wydarzeń będzie otwarcie kolejnego odcinka Drogi św. Jakuba, wiodącej do sanktuarium w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tym razem będzie to odcinek szlaku z Ogrodnik na granicy z Litwą do Olsztyna.

Odcinek Camino Polaco - "Suwalszczyzna" i "Mazury i Warmia" zostanie uroczyście otwarty pod patronatem abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego i bp Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej.

Odcinek od granicy polsko-litewskiej do Olsztyna przebiega około 313 km przez najciekawsze tereny województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Usiany jest takimi zabytkami jak gotyckie kościoły (Kętrzyn, Reszel, Olsztyn), klasztory (Sejny, Wigry, Święta Lipka, Barczewo), kapliczki i krzyże przydrożne(miedzy Świętą Lipką a Reszlem).

Pielgrzymi wędrujący w niewielkich grupach lub samotnie znajdą tu niedrogie, często bezpłatne noclegi w domach parafialnych, kwaterach prywatnych, internatach szkolnych czy schroniskach młodzieżowych (konieczne jest posiadanie własnego śpiwora).

Odcinek drogi "Suwalszczyzna", od granicy z Litwą do Bakałarzewa liczy ok. 120 km i można go pokonać w 3-4 dni, natomiast 193-kilometrowy odcinek "Mazury i Warmia" z Bakałarzewa do Olsztyna wymaga 5-6 dni drogi.

Camino Polaco została przebyta już w 2010 roku przez pierwszych pielgrzymów z Łotwy, Austrii, Szwajcarii i Francji.

Tym samym oznakowany muszlą szlak dla indywidualnych pielgrzymów połączy północno-wschodni kraniec Polski (a w przyszłości też kraje bałtyckie) ze Zgorzelcem i szlakami pątniczymi w Niemczech i Czechach.

Ponadto sympatycy Camino de Santiago zorganizowali liczne wspólne przejścia polskimi szlakami do Composteli: m.in. na Nyskiej Drodze św. Jakuba oraz przygotowywanej Drodze Nadwarciańskiej. W górnośląskim Toszku oraz w Częstochowie odbyły się rajdy rowerowe znakowanymi właśnie odcinkami Szlaku. W wielu miastach maja miejsce tradycyjne Jarmarki Jakubowe: m.in. w Nysie, Wągrowcu, Kętrzynie i Szczyrku.

Zajmuje się nimi szereg wolontariuszy z lokalnych organizacji pozarządowych. Jedną z nich jest ponadregionalne stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce", które współpracuje z podobnymi organizacjami w innych krajach oraz prowadzi stronę internetową poświęconą rodzimym Szlakom do Santiago.

Stowarzyszenie rozpoczęło także dystrybucję Paszportów Pielgrzyma, czyli dokumentów wzorowanych na hiszpańskich Credencialach, dzięki którym pątnicy mogą korzystać z ustalonych miejsc noclegowych oraz uzyskać certyfikat przejścia Drogi św. Jakuba w Polsce. Polskie paszporty można uzyskać korespondencyjne we wrocławskim biurze stowarzyszenia, a niebawem także - w punktach startowych poszczególnych odcinków szlaku.

Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) to jeden z najstarszych europejskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi do grobu apostoła Jakuba Starszego, który - według tradycji, mieści się w katedrze w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

Szlaki, którymi pielgrzymi zmierzali do Santiago, tworzyły gęstą sieć obejmującą niemal cały Stary Kontynent, stając się jednocześnie drogą rozprzestrzeniania kultury i tożsamości europejskiej.

Rada Europy ogłosiła Drogę pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym i wezwała państwa, przez które przechodzą historyczne odcinki szlaku do ich odnawiania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Droga św. Jakuba - otwarcie kolejnego odcinka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.