Drogi Krzyżowe przejdą ulicami Warszawy

KAI / psd

Na ulicach stolicy w najbliższych dniach odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, w tym ekumeniczna, ludzi pracy i Centralna Droga Krzyżowa z udziałem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.

Parafia Wszystkich Świętych zaprasza 22 marca na Drogę Krzyżową w Ogrodzie Saskim. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej, na skraju Ogrodu Saskiego. "Dziękując za pontyfikat Benedykta XVI, chcemy udać się na Pl. Piłsudskiego, rozważając słowa Ojca Świętego skierowane tam do nas w czasie Jego pielgrzymki do Polski" - czytamy w zaproszeniu do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej, którą poprzedzi Msza św. o godz. 18.00.

Tego samego dnia pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze" ulicami Żoliborza przejdzie Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 18.00 u grobu bł. ks. Popiełuszki (ul. Hozjusza), poprzedzi je Msza św. o godz. 17.00. Krzyż poniosą m.in. hutnicy, kolejarze, górnicy, pracownicy służby zdrowia i przedstawiciele regionów NSZZ "Solidarność". Organizatorami Drogi Krzyżowej są Duszpasterstwo Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej oraz Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

22 marca Kard. Kazimierz Nycz przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej w parafii św. Wojciecha. Po Mszy św. o godz. 18.00, wierni przejdą ulicami: Wolską, Sokołowską, św. Wojciecha, Syreny.

Droga Krzyżowa w parafii św. Barbary na Koszykach (ul. Nowogrodzka 51) rozpocznie się w Niedzielę Palmową (24 marca), po wieczornej Mszy św., ok. godz. 20.00. Nabożeństwo odbędzie się na zewnątrz kościoła: wierni przejdą w nim z pochodniami, ze świecami i z wielkim krzyżem, śladami starożytnych kapliczek. Krzyż przez całą Niedzielę Palmową będzie znajdował się przed kościołem, a po dokonaniu rachunku sumienia uczestnicy będą wbijać w niego gwoździe symbolizujące grzechy, które przybiły Zbawiciela do krzyża.

Centralna Droga Krzyżowa rozpocznie się i zakończy w Warszawie przed kościołem akademickim św. Anny. W Wielki Piątek, 29 marca, będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Droga Krzyżowa przejdzie z Krakowskiego Przedmieścia ulicami Miodową i Senatorską, przez plac Teatralny przy kościele środowisk twórczych, do ul. Wierzbowej i Tokarzewskiego-Karaszewicza przy kurii polowej Wojska Polskiego, by powrócić na Krakowskie Przedmieście na trasie wzdłuż hotelu Bristol, kościoła seminaryjnego i skweru Hoovera do placu przed kościołem św. Anny.

Metropolita warszawski o godz. 20.00 wyruszy na czele wiernych, niosąc krzyż od pierwszej stacji przy świątyni do stacji drugiej umiejscowionej na skrzyżowaniu ulic Senatorskiej z Miodową. Następnie, między kolejnymi stacjami, krzyż będą nieść: siostry zakonne, studenci i Straż Miejska, szafarze Eucharystii, prawnicy, kościelna straż Totus Tuus i pracownicy Kolei Mazowieckich, strażacy, wojsko, Wspólnota Rodzin, policja, członkowie Drogi Neokatechumenalnej, przedstawiciele rzemieślników i Archikonfraterni, Akcja Katolicka oraz rajcy.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej przed kościołem św. Anny kard. Kazimierz wygłosi słowo pasterskie. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.

W ramach comiesięcznych Modlitewnych Spotkań Ekumenicznych Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania EFFATHA we współpracy z Warszawskim Oddziałem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ojcami orionistami zaprasza na tradycyjną Ekumeniczną Drogę Krzyżową na terenie Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya 4. Droga Krzyżowa rozpocznie się 22 marca o godz. 19.00 w kościele parafialnym św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya 12.

Do uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej w kończącym się okresie Wielkiego Postu zaprasza kilkanaście innych stołecznych wspólnot i parafii, w tym m.in. dominikanie na Służewcu i przy ul. Freta, parafia św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, kościół środowisk twórczych św. Alberta i św. Andrzeja czy kościół seminaryjnych przy Krakowskim Przedmieściu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Drogi Krzyżowe przejdą ulicami Warszawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.