Kraków: Jazzowa Droga krzyżowa

Zobacz galerię
Kraków: Jazzowa Droga krzyżowa
(fot. Jan Maria Szewek OFMConv)
Jan Maria Szewek OFMConv

W poniedziałek wieczorem w Krakowie ruszył wspólny projekt franciszkanów i Krakowskiej Akademii Muzycznej "W Roku Wiary Muzyką i Słowem". Na początek zaproponowano wiernym i melomanom jazzową Drogę krzyżową.

Rozważania Męki Pańskiej, które napisał i zaprezentował franciszkanin o. Jacek Wojtowicz, były przeplatane muzyką jazzową w wykonaniu formacji "Marcin Banaszek Trio".

"To jest nasz debiut w muzyce sakralnej, co do kompozycji i co do wykonania" - mówi kompozytor Marcin Banaszek.

"To są moje autorskie pomysły. Nie poszukiwałem inspiracji na zewnątrz, tylko w swoim wnętrzu. Znam Mękę Pańską, ale tekst o. Jacka zobaczyłem dopiero, kiedy pojawiły się zasadnicze motywy tej kompozycji. Cała kompozycja składa się z czterech motywów, które są w jakiś tam sposób przetwarzane przy kolejnych stacjach. Taka była koncepcja" - ujawnia szczegóły artysta.

Następne spotkanie słowno-muzyczne przy Franciszkańskiej w Krakowie już 23 marca, w przeddzień Niedzieli Palmowej. Ta cykliczna impreza odbywać się będzie co miesiąc, oprócz lipca, sierpnia i września. "W ten sposób chcemy przeżywać Rok Wiary" - tłumaczy pomysłodawca przedsięwzięcia o. Jacek Wojtowicz.

"Prezentacje dzieł muzycznych o charakterze koncertowym w wykonaniu pedagogów i studentów Akademii nawiązywać będą w swej istocie brzmieniowej i programowej do pierwiastków sakralnych. Związane będą z tradycją chrześcijańską, okresem roku liturgicznego lub z elementami Liturgii Kościoła Katolickiego" - mówi franciszkanin.

"Wspólny projekt franciszkanów i Krakowskiej Akademii Muzycznej ma wzbogacić otaczająca nas przestrzeń o elementy muzyki jako środka przekazywania bogatych treści ewangelicznych, sakralnych, jak i szeroko pojętych wartości etycznych, społecznych i kulturowych"- dodaje zakonnik.

O. Jacek Wojtowicz wcześniej organizował w Sanoku Festiwal "Muzyka Młodych u Franciszkanów" oraz Ekumeniczny i Międzyreligijny Festiwal "Jeden Bóg wiele kultur".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: Jazzowa Droga krzyżowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.