"Drzwi otwarte" w siedzibie Episkopatu

KAI / drr

W najbliższą niedzielę po raz pierwszy organizowany jest Dzień Otwarty w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 30 lat ma on swoją siedzibę przy skwerze kard. Stefana Wyszyńskiego 6 w Warszawie.

Biskup wcale nie jest taki niedostępny, sala plenarna nie jest taka wielka, a w Sekretariacie Episkopatu pracują nie tylko duchowni - będzie się można o tym przekonać 14 października podczas Dnia Otwartego. Zwiedzający będą mogli porozmawiać z gospodarzem miejsca - sekretarzem generalnym Episkopatu - bp. Wojciechem Polakiem, rzecznikiem Episkopatu ks. Józefem Klochem i innymi pracownikami Sekretariatu. - Ci, którzy chcą, będą mogli zapoznać się z historią tego domu, z miejscem pracy biskupów - mówi sekretarz generalny Episkopatu.

Dzień Otwarty w Sekretariacie KEP rozpocznie Msza św. o godz. 9.30 w pobliskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej. Zwiedzanie budynku zaplanowano od godz. 10.30. Dla zwiedzających otwarte będą pomieszczenia na parterze. To okazja wejścia na oglądaną zwykle tylko w telewizji salę, w której odbywają się obrady biskupów. Będzie również można zająć miejsca w fotelach, w których podczas zebrań plenarnych zasiadają przewodniczący i prezydium Episkopatu.

W kaplicy zwiedzający będą mogli pomodlić się na klęczniku Jana Pawła II. W salach konferencyjnych obejrzą archiwalne zdjęcia oraz krótki film o historii powstania budynku. Będzie też można zapoznać się z działalnością stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, nazywanej "żywym pomnikiem" Jana Pawła II.

Zwiedzanie zakończy się tuż przed godz. 15.00. Wówczas pracownicy Sekretariatu i przybyli goście przejdą do kościoła, by odmówić wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

DEON.PL POLECA

Miejsce na Sekretariat Episkopatu wskazał Prymas Tysiąclecia. W 1979 r., dokładnie w pierwszą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, poświęcił kamień węgielny. Jan Paweł II był tu dwukrotnie w 1987 i 1991 r. W domu biskupów przy skwerze kard. Wyszyńskiego jest do dziś m.in. ornat, w którym odprawił Mszę św. na pl. Defilad. Od początku października w kaplicy Sekretariatu obecne są też relikwie bł. Jana Pawła II. Umieszczono je podczas 359. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 2-3 października br. Biskupi dziękowali wtedy za 30-lecie istnienia budynku Sekretariatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Drzwi otwarte" w siedzibie Episkopatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.