Duszpasterze rodzin i debata o konkubinatach

KAI / drr

O wyzwaniach, jakie dla duszpasterstwie rodzin w Polsce stanowi problem konkubinatów, dyskutować będą eksperci i duszpasterze z całej Polski. Dwudniowe, ogólnopolskie spotkanie organizowane przez Rady Episkopatu ds. Rodziny rozpoczyna się jutro w Warszawie.

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin (KODR) zwraca uwagę, że w społeczeństwie widać coraz większe przyzwolenie społeczne - nawet wśród rodziców - na to, by przed ślubem młodzi mieszkali razem "na próbę".

"Widząc, że jest to coraz większe zagrożenie, chcemy na to zjawisko odpowiedzieć, szukać właściwych rozwiązań, tłumacząc, że życie w konkubinacie do niczego dobrego nie prowadzi" - wyjaśnia ks. Drąg. Dodaje, że w świetle badań, po zawarciu przez takie pary małżeństwa, najczęściej kończy się ono rozwodem.

Ks. Drąg ma nadzieję, że z przesłaniem konferencji uda się dotrzeć zarówno do młodych, jak i ich rodziców oraz do całego społeczeństwa. Jego zdaniem, trzeba spokojnie, krok po kroku ukazywać młodym ludziom to, co pokazywał im św. Jan Paweł II, mówiąc o miłości i odpowiedzialności. "Kiedy rozmawia się z tymi ludźmi o tym, co to znaczy kochać, na czym polega odpowiedzialność za drugiego człowieka, to często ze łzami w oczach mówią, że to im się podoba i że boją się, ale chcieliby pójść tą drogą" - zapewnia ks. Drąg.

Zjawisko konkubinatu narasta, czego dowodzą zarówno dane Głównego Urzędu Statystycznego, jak i refleksje księży po wizytach kolędowych. Także opinie osób prowadzących kursy przedmałżeńskie potwierdzają fakt, że wiele osób przygotowujących się do małżeństwa już ze sobą mieszka i współżyje - zaznacza dyrektor KODR.

"Młodzi mówią pięknie o miłości, a jednocześnie bardzo boją się zobowiązać do miłości w jednym, stałym związku" - mówi ks. Drąg pytany o przyczyny narastania fali konkubinatów w naszym kraju. Jego zdaniem, należy zastanowić się nad przyczynami tego lęku i spróbować temu zjawisku zaradzić.

Trzeba też, mówi duszpasterz rodzin, osobom żyjącym w konkubinacie okazać szacunek. "Czasami czują się przez nas odtrącani i może to także wpływa na to, że boją się przyjść do kościoła i porozmawiać o swojej sytuacji" - ocenia ks. Drąg.

Ponadto nie powinno się na takich ludzi bezczynnie czekać lecz - poprzez diecezjalne duszpasterstwa rodzin - należy ich odnajdywać, wychodzić do nich, docierać i proponować spotkanie czy rozmawiając podczas wizyty kolędowej.

W warszawskim spotkaniu udział wezmą m.in. diecezjalni duszpasterze rodzin i doradcy życia rodzinnego z całego kraju. Wysłuchają oni wykładów, m.in. o przyczynach konkubinatu, statystyce tego zjawiska oraz oddziaływaniu duszpasterskim wobec osób żyjących w konkubinatach.

Wykłady wygłoszą m.in. ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego oraz pary małżeńskie zaangażowane w duszpasterstwo rodzin. Obrady rozpocznie i podsumuje bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duszpasterze rodzin i debata o konkubinatach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.