Dwadzieścia lat temu Jorge Bergoglio został kardynałem

Dwadzieścia lat temu Jorge Bergoglio został kardynałem
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
1 tydzień temu
KAI / df

Przed 20 laty, 21 lutego 2001, św. Jan Paweł II uroczyści włączył do Kolegium Kardynalskiego ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires, Jorge Bergoglio. Birety kardynalskie otrzymało wówczas na placu św. Piotra 44 nowych kardynałów z całego świata, w tym zmarli w minionym roku Polacy - Marian Jaworski ze Lwowa i Zenon Grocholewski. O tym fakcie przypomniał portal Vatican News.

Kilka lat wcześniej, we wrześniu Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, biskupi Argentyny wypowiedzieli historyczne „mea culpa” za rolę Kościoła w czasach dyktatury wojskowych. Do takiego kroku episkopatu w znacznym stopniu przyczynił się Jorge Bergoglio, od 1998 następca zmarłego arcybiskupa Buenos Aires, Antonio Quarracino. Swoją inicjatywą abp Bergoglio poszedł śladami papieża Jana Pawła II, który w marcu 2000 w bazylice św. Piotra sprawował nabożeństwo pokutne w intencji „oczyszczenia pamięci”.

Wśród ważnych momentów działalności kard. Bergoglio była m.in. jego współpraca w V Konferencji Kościoła Ameryki Łacińskiej w Aparecidzie w 2007 r. Jako arcybiskup-metropolita Buenos Aires zawsze opowiadał się za „Kościołem ubogich”. Utrzymywał bliskie kontakty z wyznawcami innych religii. Wydał m.in. książkę rozmów z rabinem Abrahamem Skórką. W 2003 r. kard. Bergoglio odegrał ważną rolę na Synodzie Biskupów w Watykanie poświęconym roli i misji biskupów.

13 maja 2013, po rezygnacji Benedykta XVI kard. Bergoglio został wybrany nowym papieżem i przyjął imię Franciszek. W kwietniu 2014 na placu św. Piotra w Watykanie kanonizował swego poprzednika Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dwadzieścia lat temu Jorge Bergoglio został kardynałem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.