Dwaj papieże na spotkaniu z osobami starszymi

Dwaj papieże na spotkaniu z osobami starszymi
(fot. youtube.com)
KAI / pz

Papież senior Benedykt XVI uczestniczy w dzisiejszym spotkaniu Franciszka z dziadkami i osobami starszymi na placu św. Piotra. Spotkanie z udziałem ok. 40 tys. ludzi starszych otworzył słynny włoski tenor Andrea Bocelli.

Benedykt XVI przybył na spotkanie w towarzystwie swojego osobistego sekretarza abp Georga Gänsweina, prefekta Domu Papieskiego. Po przybyciu na plac Franciszek podszedł do papieża seniora i serdecznie go przywitał.

Spotkanie rozpoczęło się od pozdrowienia przez starsze małżeństwo uchodźców z Karakoszu w archidiecezji Mosul w Iraku. Pochodzący z 20 krajów uczestnicy spotkania biorą udział dialogu z papieżem, po którym Franciszek odprawi Mszę św.

Wcześniej na placu zaprezentowano program ujęty w pięć epizodów biblijnych, 10 słów kluczowych i jedną historię.

Jest to trzecia publiczna obecność Benedykta XVI od czasu jego rezygnacji z papieskiego urzędu w lutym 2013 r. Po raz pierwszy papież senior pokazał się publicznie podczas pierwszego konsystorza swego następcy z udziałem 19 nowych kardynałów w lutym br. Potem Benedykt XVI wziął udział 27 kwietnia br. w kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II.

Franciszek podczas rozmowy z dziennikarzami w drodze powrotnej ze Światowego Dnia Młodzieży w Rio de Janeiro w sierpniu 2013 pytany o relacje z Benedyktem XVI powiedział: "Jest coś, co określa moje relacje z Benedyktem: bardzo go kocham. Zawsze go miłowałem. Dla mnie jest on człowiekiem Bożym, człowiekiem pokornym, człowiekiem modlitwy. Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy został wybrany na papieża. Także kiedy zrezygnował, był dla mnie przykładem wielkości! Wielki człowiek. Tylko człowiek wielki podejmuje takie decyzje! Znalazłem określenie, żeby to wyrazić: "To tak, jakby mieć w domu dziadka", ale mądrego dziadka. Kiedy w jakiejś rodzinie jest w domu dziadek, szanuje się go, kocha, słucha. On jest człowiekiem roztropnym! (...) Dla mnie jest to tak, jakbym miał w domu dziadka: mego tatę".

Po południowej modlitwie "Anioł Pański" papież wręczy osobom starszym egzemplarze Ewangelii według św. Marka, wydrukowane dużą czcionką.

Kilkaset tysięcy osób na całym świecie bierze udział w spotkaniu za pośrednictwem transmisji telewizyjnych lub internetowych, które wspólnie oglądają w grupach parafialnych lub stowarzyszeniach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dwaj papieże na spotkaniu z osobami starszymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.