"Dwie trzecie ludzkości nie zna Chrystusa"
Dwie trzecie ludzkości nie zna Chrystusa - przypomniał dziś bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Kościół powszechny obchodzi 20 października Światowy Dzień Misyjny, nazywany w Polsce Niedzielą Misyjną.
To dzień modlitwy i wsparcia materialnego misji na świecie - w ubiegłym roku udało się zebrać ponad milion dolarów. Po Niedzieli Misyjnej w Polsce następuje też Tydzień Misyjny, którego hasłem będą słowa "Miłosierdzie Boże dla całego świata". - Niedziela Misyjna przypomina nam naszą współodpowiedzialność za wielkie dzieło misyjne - dodał bp Mazur.
Biskup przewodniczył dziś Mszy św. w katedrze ełckiej. W homilii uwrażliwiał obecnych na szczególną potrzebę ewangelizacji świata. - Testament Jezusa nas zobowiązuje: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody udzielając im chrztu: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. A ja jestem z wami, aż do skończenia świata - mówił. - Dwie trzecie ludzkości nie zna Chrystusa. Niedziela Misyjna przypomina nam naszą współodpowiedzialność za wielkie dzieło misyjne.
Mówiąc o odpowiedzialności biskup zauważył, że nie możemy jej redukować tylko do papieża, czy biskupów - ona dotyczy wszystkich ochrzczonych. Dzisiaj papież Franciszek kieruje zachętę do wszystkich chrześcijan: "idźcie na ulice." Do miejsc, w których brakuje nadziei, gdzie człowiek traci sens życia - to są współczesne ulice.
Po Mszy świętej biskup ełcki spotkał się z najmłodszymi misjonarzami, zrzeszonymi w Papieskim Dziele Misyjnym Dzieci. Z diecezji ełckiej 9 kapłanów podjęło pracę misyjną w różnych częściach świata, jest też wiele sióstr zakonnych pracujących na misjach pochodzących z terenu diecezji.
Podczas Tygodnia Misyjnego zbierane są datki na rzecz misji na świecie. W ubiegłym roku w Polsce udało się zebrać ponad milion dolarów. Dla porównania przytoczył dane z Indii, gdzie mieszka 18 mln katolików a zebrano 1,6 mln dolarów, z Wietnamu - 6 mln katolików i 260 tys. dolarów i Czech - 3 mln katolików i 693 tys. dolarów.
Na świecie pracuje obecnie 2003 misjonarzy z Polski.
Skomentuj artykuł