"Działalność misyjna jest świadectwem jedności"
- Działalność misyjna nie jest wyłącznie strategią, ale przede wszystkim świadectwem jedności, braterstwa i solidarności - powiedział ks. Jan Piotrowski. Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce przewodniczył Mszy św. w bazylice pw. Św. Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Program 1 Polskiego Radia. W Kościele obchodzony jest dziś 84. Światowy Dzień Misyjny.
Ks. Piotrowski zauważył w homilii, że posłanie Apostołów na Górze Wniebowstąpienia oraz wyrażenie „idźcie i nauczajcie wszystkie narody” to wyzwanie i zadanie wciąż aktualne. Jak przypomniał, przypadający dziś Światowy Dzień Misyjny jest czasem, aby odnowić swoje zaangażowanie w głoszenie Ewangelii.
Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce podkreślił, że rządząca we współczesnym świecie logika podziału, sukcesu i troski wyłącznie o siebie, również wśród wyznawców Chrystusa, sprawiły, że nieogarniony pozostaje horyzont misyjnych wyzwań i potrzeb. „Tęsknota za Bogiem, wpisana w ludzkie serce nie umiera, ale trwa. Dlatego już w czasach Jezusa Grecy przyszli do Apostoła Filipa i powiedzieli: chcemy ujrzeć Jezusa. Te słowa wciąż rozbrzmiewają w głosie tak wielu ludów i narodów” - powiedział.
Kaznodzieja wyjaśnił, że dzisiejsza Niedziela Misyjna to „nasze święto”, święto ludzi ochrzczonych, solidarnych darem wiary z tymi, którzy Chrystusa nie znają. „Nie ulega wątpliwości, że świat potrzebuje najbardziej miłości, miłości której źródłem jest Bóg i spotkanie z Chrystusem” - powiedział ks. Piotrowski.
Kapłan podkreślił, że misyjna działalność Kościoła nie jest wyłącznie strategią, choć angażuje tak wiele osób i środków materialnych. „Działalność misyjna Kościoła jest przede wszystkim współpracą, świadectwem jedności, braterstwa, solidarności, nadającym wiarygodność zwiastunom miłości, która zbawia i wciąż posyła głosicieli Dobrej Nowiny” - mówił kaznodzieja.
Na zakończenie ks. Piotrowski zachęcał, by rozpoczynający się dziś w Kościele w Polsce Tydzień Misyjny, któremu towarzyszą słowa „Misje świadectwo miłości i komunii”, zjednoczył nas na wspólnej modlitwie, zwłaszcza różańcowej.
Przy okazji obchodów Światowego Dnia Misyjnego w kościołach w całej Polsce zbierane są ofiary na rzecz misji. Za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych środki trafią do ponad tysiąca diecezji na terenach misyjnych.
Przez ostatnie 10 lat Kościół w Polsce przekazał misjom ponad 30,5 mln zł. W ub. roku z tacy w Niedzielę Misyjną zebrano 3 mln zł, najwięcej ofiarowali wierni diecezji tarnowskiej, warszawsko-praskiej i archidiecezji poznańskiej.
Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2140 Polaków. Ponadto księża z Polski wspierają także odradzające się duszpasterstwo w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej.
Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 roku na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest okazją do szczególnej modlitwy oraz złożenia ofiary materialnej na potrzeby misji.
Skomentuj artykuł