"Działalność misyjna jest świadectwem jedności"

"Działalność misyjna jest świadectwem jedności"
(fot. rdn.pl)
KAI / wm

- Działalność misyjna nie jest wyłącznie strategią, ale przede wszystkim świadectwem jedności, braterstwa i solidarności - powiedział ks. Jan Piotrowski. Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce przewodniczył Mszy św. w bazylice pw. Św. Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Program 1 Polskiego Radia. W Kościele obchodzony jest dziś 84. Światowy Dzień Misyjny.

Ks. Piotrowski zauważył w homilii, że posłanie Apostołów na Górze Wniebowstąpienia oraz wyrażenie „idźcie i nauczajcie wszystkie narody” to wyzwanie i zadanie wciąż aktualne. Jak przypomniał, przypadający dziś Światowy Dzień Misyjny jest czasem, aby odnowić swoje zaangażowanie w głoszenie Ewangelii.

Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce podkreślił, że rządząca we współczesnym świecie logika podziału, sukcesu i troski wyłącznie o siebie, również wśród wyznawców Chrystusa, sprawiły, że nieogarniony pozostaje horyzont misyjnych wyzwań i potrzeb. „Tęsknota za Bogiem, wpisana w ludzkie serce nie umiera, ale trwa. Dlatego już w czasach Jezusa Grecy przyszli do Apostoła Filipa i powiedzieli: chcemy ujrzeć Jezusa. Te słowa wciąż rozbrzmiewają w głosie tak wielu ludów i narodów” - powiedział.

Kaznodzieja wyjaśnił, że dzisiejsza Niedziela Misyjna to „nasze święto”, święto ludzi ochrzczonych, solidarnych darem wiary z tymi, którzy Chrystusa nie znają. „Nie ulega wątpliwości, że świat potrzebuje najbardziej miłości, miłości której źródłem jest Bóg i spotkanie z Chrystusem” - powiedział ks. Piotrowski.

Kapłan podkreślił, że misyjna działalność Kościoła nie jest wyłącznie strategią, choć angażuje tak wiele osób i środków materialnych. „Działalność misyjna Kościoła jest przede wszystkim współpracą, świadectwem jedności, braterstwa, solidarności, nadającym wiarygodność zwiastunom miłości, która zbawia i wciąż posyła głosicieli Dobrej Nowiny” - mówił kaznodzieja.

Na zakończenie ks. Piotrowski zachęcał, by rozpoczynający się dziś w Kościele w Polsce Tydzień Misyjny, któremu towarzyszą słowa „Misje świadectwo miłości i komunii”, zjednoczył nas na wspólnej modlitwie, zwłaszcza różańcowej.

Przy okazji obchodów Światowego Dnia Misyjnego w kościołach w całej Polsce zbierane są ofiary na rzecz misji. Za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych środki trafią do ponad tysiąca diecezji na terenach misyjnych.

Przez ostatnie 10 lat Kościół w Polsce przekazał misjom ponad 30,5 mln zł. W ub. roku z tacy w Niedzielę Misyjną zebrano 3 mln zł, najwięcej ofiarowali wierni diecezji tarnowskiej, warszawsko-praskiej i archidiecezji poznańskiej.

Obecnie na misjach w 94 krajach świata pracuje 2140 Polaków. Ponadto księża z Polski wspierają także odradzające się duszpasterstwo w krajach byłego Związku Radzieckiego oraz wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej.

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony przez Stolicę Apostolską w 1926 roku na prośbę Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Jest okazją do szczególnej modlitwy oraz złożenia ofiary materialnej na potrzeby misji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Działalność misyjna jest świadectwem jedności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.