Zambia: jubileusz 50-lecia polskiej misji

Zambia: jubileusz 50-lecia polskiej misji
(fot. Andrzej Leśniara SJ)
KAI / wm

Jubileusz 50-lecia istnienia obchodziła polska misja w Mpunde w Zambii, w której przez ostatnie 15 lat swego życia pracował kardynał Adam Kozłowiecki SJ. Proboszczem misji jest ks. Jan Krzysztoń z archidiecezji lubelskiej, a od niemal 10 lat pracuje w niej ks. Adam Pergół z diecezji płockiej. W ciągu ostatnich lat w misji zbudowano dwanaście kaplic i utworzono pięć nowych szkół podstawowych.

Obchody 50-lecia misji zostały podzielone na kilka etapów, tak, aby dać możliwość świętowania wszystkim parafianom, we wszystkich kaplicach na terenie misji. Wzięły w nim udział wszystkie grupy wiernych. Uroczystości rozpoczęły się w czerwcu, a zakończyły we wrześniu. Na głównej Mszy św. jubileuszowej zgromadzili się wierni z Mpunde oraz przedstawiciele wszystkich czterdziestu kaplic, należących do misji.

Eucharystii przewodniczył arcybiskup Telesphore Mpundu - biskup diecezji Lusaka. Wśród koncelebransów znaleźli się także goście z Polski, wśród nich bp Artur Miziński, biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej oraz ks. Józef Krawczyk, proboszcz parafii Godziszów na Lubelszczyźnie, która ufundowała dla misji dwie klasy lekcyjne i pokój nauczycielski z wyposażeniem. Jej mieszkańcy w ramach akcji „Adopcji serca” płacą także za naukę ponad 60 dzieciom w wieku szkolnym.
Biskup Artur, na uroczystościach 50 lecia, Misji reprezentował Arcybiskupa Lubelskiego Józefa Życińskiego, podkreślając w ten sposób więź, jaka istnieje pomiędzy rodzinną archidiecezją a ks. Janem Krzysztoniem – misjonarzem od 22 lat w Mpunde. Słowa więzi i podziękowania za lata pracy na misjach skierowane przez ks. Arcybiskupa zostały odczytane wiernym w czasie uroczystej Eucharystii, w obecności miejscowego Pasterza ks. arcybiskupa Telesphore Mpundu.

W gronie gości byli także księża jezuici, księża diecezjalni polscy i zambijscy, siostry dominikanki, które pracowały w misji na początku jej istnienia i prowadziły szkołę dla dziewcząt oraz zambijskie siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które założył śp. kardynał Adam Kozłowiecki. Obecne były także polskie i zambijskie siostry ze Zgromadzenia Świętej Rodziny.

Przed Mszą św. abp Lusaki poświęcił nowo pobudowany dom misyjny, który będzie służyć jako dom rekolekcyjny i gościnny. Nazwano go „Kalumba House”, na pamiątkę pierwszego księdza z misji: Valentine Kalumba ze zgromadzenia ojców oblatów.

O codziennej pracy w misji opowiada ks. Adam Pergół: „W ciągu ostatnich jedenastu lat, dbając o życie religijne oraz potrzeby miejscowych ludzi, zbudowaliśmy dwanaście kaplic i utworzyliśmy pięć nowych szkół podstawowych. Udało się to dzięki pomocy naszych przyjaciół, Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski i ludzi, których nigdy nie dane nam było spotkać, ale którzy pokochali kontynent afrykański i naszą misję w Mpunde, i zechcieli jej pomóc”, mówi ks. Pergół.

Misja systematycznie otwiera nowe ośrodki modlitewne (obecnie jest ich 40), gdzie w każdą niedzielę gromadzą się wierni na liturgii słowa, a gdy obecny jest ksiądz uczestniczą we Mszy św. i otrzymują sakramenty: „W ciągu tygodnia w każdym z centrów wierni spotykają się na czytaniu i medytacji Pisma św. Do bardziej oddalonych kaplic ksiądz dociera raz na kilka tygodni, a w porze deszczowej nawet raz na kilka miesięcy. Widzimy jednak, że wiara rozwija się i nowe osoby przystępują do wspólnoty katolickiej”, opiniuje misjonarz z diecezji płockiej.

Misja w Mpunde w Zambii została założona w roku 1960 przez ówczesnego arcybiskupa Lusaki ks. Adama Kozłowieckiego SJ, wśród ludów BaLenje i BaLamba. Rozciąga się na obszarze o ponad 180 km długości, przylegającym do terenów bagiennych zwanych „Lukanga Swamp”. Jest to obszar zbliżony wielkością do mniejszych polskich diecezji. Z Mpunde do najbliższego miasta Kabwe jest ponad 40 km. Jeszcze przed otwarciem misji polscy jezuici zbudowali tam szkołę podstawową. Wraz z początkiem misji zbudowano drugą szkołę podstawową dla dziewcząt (obecnie jest to szkoła średnia z internatem dla 400 dziewcząt) i ośrodek zdrowia (obecnie jest to szpital na 42 łóżka). Szkoły i szpital prowadzone są przez zambijskie siostry zakonne ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, założonego przez ks. kard. Adama Kozłowieckiego SJ.

Od początku istnienia (z kilkuletnią przerwą w latach 1981-1986) misją opiekowali się Polacy: najpierw jezuici, a następnie księża diecezjalni. Obecnie pracuje w niej dwóch księży: ks. Jan Krzysztoń z archidiecezji lubelskiej (od 1987 r.) i ks. Adam Pergół z diecezji płockiej (od 2001 r.).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zambia: jubileusz 50-lecia polskiej misji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.