"Dziecko Światła Pokoju". 12-letnia Sara przywiozła Franciszkowi ogień z Groty Narodzenia

"Dziecko Światła Pokoju". 12-letnia Sara przywiozła Franciszkowi ogień z Groty Narodzenia
!2-letnia Sara Noska została w tym roku "dzieckiem Światła Pokoju". Źródło: ORF Oberösterreich / PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI
KAI / Volksblatt.at / mł

Światło Pokoju z Betlejem dotarło do Watykanu. To już tradycja, że co roku ogień zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione nie tylko za dobrą naukę, ale też za aktywność społeczną. Tego roku jest to dwunastoletnia Sara Noska.

Papież Franciszek przyjął światełko z rąk Sary podczas środowej audiencji generalnej 14 grudnia. Dziewczynka zapaliła je od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie betlejemskiej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Pana Jezusa.

Dwunastolatka przywiozła papieżowi światło pokoju

"To taki prosty znak, ale przynosi radość tak wielu ludziom i powinien nam co roku przypominać, jak ważny jest pokój dla nas wszystkich” - powiedziała Sara austriackiemu portalowi Volksblatt.

„Dziecku Światła Pokoju” towarzyszył przedstawiciel inicjatorów prowadzonej od 1986 roku akcji – radia i telewizji ORF Górnej Austrii – dyrektor Klaus Obereder oraz ambasador Austrii przy Stolicy Apostolskiej Marcus Bergmann.

DEON.PL POLECA


Tradycyjnie już, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu, Betlejemskie Światło zostało rozesłane do wielu krajów Europy, w tym również na Ukrainę , a także do USA i krajów Ameryki Południowej. W sumie betlejemskie światełko, jako przypomnienie przesłania pokoju, które przynoszą narodziny Chrystusa, zapłonie w ponad 30 krajach świata, od lat również w Polsce. Tradycja zapalania światła od lampy oliwnej z betlejemskiej groty trwa od 1986 roku. 

Kim jest Sara Noska? 

Tegoroczne „dziecko Światła Pokoju” 12-letnia Sarah Noska jest uczennicą szkoły w Altenbergu. Wybrano ją, ponieważ troszczyła się o swoje ukraińskie koleżanki szkolne, jest bardzo opiekuńcza i zawsze gotowa pomóc innym. Ten świąteczny zwyczaj jest – jej zdaniem – „prostym znakiem, ale takim, który przynosi radość wielu ludziom i przypomina nam co roku, jak ważny dla nas wszystkich jest pokój”.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Betlejemskie Światło Pokoju to adwentowa tradycja

Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskiego Światła Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo licząca już 80 lat, „Licht ins Dunkel” („Światło w ciemności”) cieszą się wielką popularnością. Reklama w telewizji i wielkie plakaty tych kampanii należą do stałych elementów czasu Adwentu. W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych i telewizyjnych publicznego nadawcy ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych.

Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec tego kraju. W akcji obok skautów uczestniczą m.in. członkowie ochotniczej straży pożarnej, Czerwony Krzyż i austriackie koleje państwowe ÖBB.Zwyczaj zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju w wieczór wigilijny przeniósł się z czasem do ponad 30 krajów, nie tylko w Europie, ale także w USA i krajach Ameryki Południowej. Od lat polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na Głodówce.

KAI / Volksblatt.at / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

"Dziecko Światła Pokoju". 12-letnia Sara przywiozła Franciszkowi ogień z Groty Narodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.