W niedzielę harcerze przekażą kard. Nyczowi Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę harcerze przekażą kard. Nyczowi Betlejemskie Światło Pokoju
Fot. Vladimir Fedotov / unsplash.com
PAP / tk

Podczas mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w niedzielę 11 grudnia harcerze przekażą metropolicie warszawskiemu kard. Kazimierzowi Nyczowi oraz mieszkańcom Warszawy Betlejemskie Światło Pokoju.

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce

Betlejemskie Światło Pokoju, w tym roku pod hasłem "Światło dla ciebie", zostanie przekazane metropolicie warszawskiemu podczas mszy św., która odbędzie się 11 grudnia o godz. 17 w bazylice archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Światło zostanie następnie zaniesione do kościołów, urzędów, domów dziecka i szpitali.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

DEON.PL POLECA

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

"Płomień, który powierzono Związkowi Harcerstwa Polskiego, pozwala odkryć ważne dla zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów wartości i uczy być ich stróżami. Swoją wędrówkę rozpoczął w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem, w miejscu, w którym narodziła się – jak pisze św. Jan – Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi" - napisał w komunikacie kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP ks. Marek Kiedrowicz.

Dodał, że "dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych młodych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju". "To dla nas harcerzy wyjątkowa możliwość, aby poprzez służbę Bogu, Polsce i ludziom dawać innym nadzieję na pokój. Sami jednak musimy mieć pokój w sobie (...). Nieś w sobie Płomień, którego Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem, nieś nie tylko w grudniu i nie tylko od Święta" - podkreślił.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

W niedzielę harcerze przekażą kard. Nyczowi Betlejemskie Światło Pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.