Gubernator Betlejem: mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy

Gubernator Betlejem: mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy
Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy, bezpieczniejszy, lepszy niż w latach poprzednich – powiedział gubernator Betlejem Kamal Hamid w rozpoczynającym się okresie przygotowującym do świąt Bożego Narodzenia.

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczął się adwent. Z tej okazji w Betlejem na placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego stanęła wielka choinka, a obok niej świąteczne jarmarki. Pojawili się przedstawiciele lokalnych władz i Kościołów, a wraz z nimi tłum turystów i mieszkańców miasta. Przeszedł również pochód z orkiestrą dętą, a w nim grupy kolorowo ubranych dzieci. W całym mieście było również dużo policjantów.

Chrześcijanie w Betlejem

Mimo że w leżącym na Zachodnim Brzegu Jordanu Betlejem społeczność chrześcijańska stanowi mniejszość, to przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych w Ziemi Świętej biorą udział w przygotowaniach do Bożego Narodzenia, a także w świątecznym pochodzie, który finalnie przejdzie ulicami miasta 24 grudnia.

Gubernator Betlejem zapewnił, że wszystkie przygotowania zarówno do adwentu, jak i świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku są zapięte na ostatni guzik. - Mamy nadzieję, że zarówno adwent, jak i święta Bożego Narodzenia będą dla nas lepsze, bezpieczniejsze, spokojniejsze - dodał.

Joe Biden w Betlejem

- Kilka tygodni temu odwiedził nas prezydent USA Joe Biden i obiecał nam przywieźć pokój do Betlejem, do Palestyny – zaznaczył. Podkreślił, że Betlejem wciąż cierpi z powodu okupacji, a mieszkańców każdego dnia dotyka cierpienie i prześladowania.

Dla policji i służb porządkowych okres świąteczny to czas wzmożonej pracy. Przedstawiciel betlejemskiej policji wyjaśnił, że co roku w tym czasie do miasta ściągają tłumy turystów z całego świata. Z tego względu służby są w stanie podwyższonej gotowości. Podczas pochodu, z uwagi na obecność przedstawicieli lokalnej władzy, na ulicach porządku pilnuje 700 oficerów policji, wspieranych przez służby bezpieczeństwa i służby specjalne, a także jednostki policji ochraniające turystów.

- Dbamy o to, by ludzie w Betlejem oraz odwiedzający nasze miasto mogli poczuć świąteczną atmosferę i by czuli się bezpiecznie – powiedział szef tutejszej policji. Podkreślił, że od początku istnienia Autonomii Palestyńskiej każdego roku przygotowywane są świąteczne festiwale i nigdy nie doszło do incydentu zagrażającego życiu i zdrowiu jego uczestników.

Uroczysta procesja z udziałem przedstawicieli różnych wspólnot religijnych pojawi się na ulicach miasta pojawi się po raz pierwszy 24 grudnia, a następnie gdy Boże Narodzenie będą obchodziły Kościoły wschodnie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Sikora

Istnieje sposób przeżywania wiary, dla którego kategoria otwartości jest kategorią fundamentalną. Chodzi o uchwycenie czegoś bardzo ważnego we własnej drodze do Boga.

Książka o wierze to dopuszczenie nas do bardzo osobistych poszukiwań, niekiedy wręcz zmagań...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gubernator Betlejem: mamy nadzieję, że tegoroczny adwent będzie spokojniejszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.