Cztery wskazówki papieża Franciszka na Adwent

Cztery wskazówki papieża Franciszka na Adwent
Papież Franciszek. Fot MAURIZIO BRAMBATTI / ANSA / PAP
Vatican News / mł

Jak dobrze przeżyć okres Adwentu? Papież Franciszek wskazuje cztery konkretne działania, które możemy podjąć, by nie zmarnować tego czasu.

W jednym ze swoich przemówień papież Franciszek odniósł się do tego, jak dobrze przeżyć Adwent, który często kojarzy się katolikom z postanowieniami, większą ilością czasu przeznaczoną na modlitwę i pracą nad sobą. Jednak wymiar osobistej relacji z Bogiem i własnej wiary to nie jedyna sprawa, którą w Adwencie powinniśmy się zająć. Równie ważne jest spojrzenie na siebie i swoje działania w kontekście wspólnoty, do której należymy, naszej społeczności, naszych bliskich. 

Oto cztery kroki, które według papieża warto wykonać w Adwencie. 

Krok pierwszy: załatać dziury w relacjach

 - Jesteśmy wezwani do naprawienia wyrw utworzonych przez oziębłość i obojętność, otwierając się na innych z tymi samymi uczuciami, co Jezus, to znaczy z tą serdecznością i braterską wrażliwością, która zajmuje się potrzebami bliźniego. Nie można mieć relacji miłości, miłosierdzia braterstwa, jeśli są w niej dziury, tak samo jak nie można iść drogą pełną dziur. To oznacza zmianę postawy, a wszystko ze szczególną troską o najbardziej potrzebujących – wyjaśnia Franciszek.

DEON.PL POLECA

Krok drugi: oszlifować swoje poczucie wyższości

Kolejnym krokiem jest spojrzenie na skutki naszej życiowej postawy i naszych reakcji na ludzi, których mamy wokół siebie.

– Musimy wyszlifować wiele szorstkości powodowanych przez pychę i poczucie wyższości, podejmując konkretne gesty pojednania z naszymi braćmi, prosząc o przebaczenie naszych win. Nie jest łatwo się pojednać. Zawsze się myśli, kto ma zrobić pierwszy krok. Pan nam pomaga, jeśli mamy dobrą wolę - dodaje papież.

Krok trzeci: nie poddawać się, gdy życie jest trudem

Czas Adwentu to także moment, w którym możemy ocenić, czy kierujemy się w życiu bardziej Słowem Bożym, czy tym, co mówią ludzie wokół nas. Zwłaszcza w trudnych sytuacjach nie jest łatwo wierzyć pocieszenie, światło, które Bóg daje w swoim Słowie.

– Nie możemy się poddać w obliczu negatywnych sytuacji zamknięcia i odrzucenia; nie możemy dać się uzależnić od mentalności świata, ponieważ centrum naszego życia stanowi Jezus i Jego słowo światła, miłości, pocieszenia – zachęca Franciszek.

Krok czwarty: przyjmować innych z czułością

Każdy grzeszy, każdy powinien się nawracać, a rolą wszystkich wierzących jest napominanie grzeszących braci i przyjmowanie ich z radością, gdy w pokorze wracają do jedności i wspólnoty.

– Jan Chrzciciel zachęcał do nawrócenia ludzi swego czasu z mocą, zdecydowanie i surowo. A jednak potrafił słuchać, umiał podejmować gesty czułości i przebaczenia wobec rzeszy ludzi, którzy przyszli do niego, aby wyznać swoje grzechy i przyjąć chrzest pokuty – przypomina papież.

O czterech wskazówkach do dobrego przeżycia Adwentu papież Franciszek mówił podczas „Anioła Pańskiego” na rozpoczynający się Adwent 2018 roku.

Źródło: VaticanNews / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Cztery wskazówki papieża Franciszka na Adwent
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.