Prezydent Biden odwiedził bazylikę Narodzenia w Betlejem. Następnie poleciał do Arabii Saudyjskiej

Prezydent Biden odwiedził bazylikę Narodzenia w Betlejem. Następnie poleciał do Arabii Saudyjskiej
Fot. PAP/EPA/ARIEL SCHALIT / POOL
PAP/ KAI / kb

Przebywający z wizytą na Bliskim Wschodzie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedził dziś bazylikę Narodzenia w Betlejem, pod którą znajduje się grota, gdzie przeszedł na świat Jezus Chrystus.

Biden w Betlejem

Według oświadczenia Białego Domu, wizyta była znakiem „wsparcia chrześcijan, którzy mierzą się z wyzwaniami w całym regionie”. Po świątyni Biden był oprowadzany przez przedstawicieli Kościołów.

Biden, jako pierwszy prezydent USA przyleciał bezpośrednio z Izraela do Arabii Saudyjskiej

Joe Biden, który w piątek przybył do Dżuddy, jako pierwszy prezydent USA przyleciał bezpośrednio z Izraela do Arabii Saudyjskiej. Rijad otworzył wcześniej przestrzeń powietrzną "dla wszystkich przewoźników", czyli uchylił zakaz korzystania z niej przez Izrael.

DEON.PL POLECA

Decyzję saudyjskich władz, która potencjalnie stanowi ważny krok na drodze normalizacji stosunków między długoletnimi wrogami Arabią Saudyjską i Izraelem, ogłoszono na kilka godzin przed przylotem do Rijadu prezydenta USA.

Biden przybył do Arabii Saudyjskiej bezpośrednio po zakończeniu wizyty w Izraelu, co również jest wydarzeniem bez precedensu.

Doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa Jake Sullivan zapowiedział, że prezydent będzie rozmawiał z saudyjskimi przywódcami na temat wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa energetycznego. Równie ważnym celem podróży Bidena jest zabiegania o zbliżenie między Rijadem i Jerozolimą.

W ostatnich latach Rijad zezwalał już na loty samolotów izraelskich przez swoją przestrzeń powietrzną. W 2020 roku ówczesny premier Izraela Benjamin Netanjahu miał spotkać się w Rijadzie z następcą saudyjskiego tronu i faktycznym władcą księciem Muhammaden ibn Salmanem. Rijad odwiedziło też ostatnio kilku izraelskich dziennikarzy.

Źródło: PAP/ KAI / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Prezydent Biden odwiedził bazylikę Narodzenia w Betlejem. Następnie poleciał do Arabii Saudyjskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.