"Dżihadyści to islam w czystej postaci"

"Dżihadyści to islam w czystej postaci"
(fot. EPA/STR)
KAI / kn

Wygnany arcybiskup Mosulu Emil Nona wzywa Zachód, aby wyzbył się złudzeń co do islamu. Dżihadyści są prawdziwą wersją islamu. Podstawą ich ideologii jest sam islam - powiedział iracki biskup w wywiadzie dla dziennika włoskiego episkopatu "Avvenire".

Przypomina on, że w Koranie są wersety, które mówią o zabijaniu chrześcijan i wszystkich innych niewiernych. "Słowo «niewierny» jest w islamie bardzo mocne. Dla islamu niewierny nie ma godności, nie ma praw. Z niewiernym można zrobić wszystko" - mówi abp Nona. Podkreśla, że ideologia islamistów nie jest nowa, lecz jest oparta na Koranie.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Mosulu politycy zachodni nie rozumieją, czym jest islam. Myślą, że islamiści są zagrożeniem tylko dla naszych krajów. To nieprawda - mówi abp Nona. - Oni są zagrożeniem dla wszystkich, dla was na Zachodzie jeszcze bardziej niż dla nas. Przyjdzie czas, kiedy pożałujecie waszej polityki. To ugrupowanie myśli o całym świecie. Ich cel to nawrócić mieczem bądź zabicie wszystkich pozostałych - powiedział katolicki hierarcha.

Według arcybiskupa Mosulu islamistów może dziś powstrzymać jedynie wojna, albo zablokowanie źródeł, z których są finansowani. Niektóre kraje całkiem otwarcie finansują te ugrupowania, a wspólnota międzynarodowa na to nie reaguje, bo kraje te posiadają złoża ropy naftowej - powiedział abp Nona, wzywając do gruntownej przemiany polityki międzynarodowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dżihadyści to islam w czystej postaci"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.